LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
23 maja 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plWszystkie artykuły
Artykuły

Transport kolejowy, intermodalny

Wybór artykułów w temacie: Transport szynowy (więcej czytaj w naszej gazecie. Zamów prenumeratę)
26 kwietnia 2024 r.

Audytor zakończył badanie sprawozdania finansowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 2023 rok. Spółka wykazała stratę netto w wysokości -937 mln zł, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to osiągnięto zysk netto w wysokości +173 mln zł.

więcej
24 sierpnia 2023 r.

Pierwszy pociąg towarowy z Chin do Europy wyruszył w 2012 roku. W 2022 r. po 10-letniej fali wzrostu wolumenów rok do roku transport kolejowy odnotował spadki. W Polsce na początku ubiegłego roku pojawiły się pewne symptomy powrotu do normalności, jednak wszystko zostało zachwiane przez inwazję na Ukrainę.

więcej
30 maja 2023 r.

Czeskie lokomotywy zostaną użyczone na podstawie regulacji dotyczącej międzynarodowej współpracy przewoźników kolejowych. Dzisiaj - 30 V - odbyło się kolejne ze spotkań przedstawicieli spółek kolejowych České dráhy i PKP Intercity poświęcone działaniom jakie strony podejmą we współpracy w zakresie taboru i jego wyposażenia oraz planowanych nowych połączeń.

więcej
6 grudnia 2022 r.

Deutsche Bahn (DB) wprowadza najnowszą generację ICE do użytku około tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano. Nowy ICE 3neo wyruszył w inauguracyjny rejs z pasażerami między Frankfurtem nad Menem, a Kolonią. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią i przerwanych łańcuchów dostaw na całym świecie, produkcja pociągu przez Siemens Mobility odbyła się w rekordowo szybkim tempie - zaledwie dwa i pół roku po zamówieniu pociągu w lipcu 2020 r.

więcej
22 sierpnia 2022 r.

PKP Intercity odebrało 60 nowych wagonów od poznańskiego producenta H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Łącznie do narodowego przewoźnika trafi 81 pojazdów wyprodukowanych przez zakład ze stolicy Wielkopolski. 

więcej
27 czerwca 2022 r.

Firma Siemens Mobility otrzymała od Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) zlecenie na dostawę siedmiu dwuwagonowych pociągów Mireo Plus H dla sieci Heidekrautbahn (RB27) w regionie metropolitalnym Berlin-Brandenburgia. Wyposażony w system napędowy oparty na ogniwach paliwowych i akumulator litowo-jonowy, ten pociąg wodorowy drugiej generacji zapewnia mobilność całkowicie wolną od emisji CO₂.

więcej
30 maja 2022 r.

W poniedziałek, 30 V w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów odbył się końcowy odbiór techniczny dwóch pojazdów typu FLIRT serii ER 160. Koleje Mazowieckie odebrały ostatni pojazd z trzeciej umowy wykonawczej, a także drugi pojazd z czwartej umowy wykonawczej.

więcej
30 maja 2022 r.

Firmy Siemens Mobility wraz z Orascom Construction i The Arab Contractors podpisały umowę z egipskim Narodowym Urzędem ds. Tuneli (NAT), organem rządowym podlegającym egipskiemu Ministerstwu Transportu, na stworzenie szóstego co do wielkości systemu kolei dużych prędkości na świecie. Udział Siemens Mobility w łącznym kontrakcie wynosi 8,1 mld euro.

więcej
20 października 2021 r.

W dniach 21-22 X br. w siedzibie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, odbędzie się w ramach Europejskiego Roku Kolei, II Seminarium Naukowo-Techniczne zatytułowane "Znaczenie bocznic i terminali w strategii rozwoju kolei polskiej".

więcej
18 października 2021 r.

Tymczasowe obowiązki prezesa objął Władysław Szczepkowski, członek Rady Nadzorczej, który w latach 2005-7 był już prezesem tej spółki.

więcej
9 sierpnia 2021 r.

Polskie Koleje Państwowe poinformowały, że ogłosiły przetarg na modernizację dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej. PKP zapowiada, że pochodzący z 1888 roku obiekt, który został wybudowany w ramach kolei warszawsko-wiedeńskiej, zostanie wyremontowany z poszanowaniem jego historycznego charakteru.

więcej
10 lipca 2021 r.

Krzysztof Mamiński, prezes Polskich Kolei Państwowych został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Związku Kolei (UIC), który jest największą światową organizacją branżową skupiającą uczestników rynku kolejowego.

więcej
21 czerwca 2021 r.

Ze Zbigniewem Tracichlebem, prezesem PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, rozmawia Janusz Mincewicz.

więcej
23 kwietnia 2021 r.

Trzynaście dobrych praktyk DB Cargo Polska opublikowanych zostało w tegorocznym Raporcie Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce. Po raz szósty Forum Odpowiedzialnego Biznesu wskazuje na działania DB Cargo Polska z zakresu zrównoważonego rozwoju.

więcej
8 kwietnia 2021 r.

Jesteśmy przekonani, że koleje są tym środkiem transportu, który będzie odgrywać znaczącą rolę w XXI w. Jeśli chcemy zatrzymać zmiany klimatyczne musimy zmienić nasze podejście do mobilności. Tylko kolej jest obecnie w stanie zaoferować podróż i łańcuch dostaw z zerową emisją CO2.

więcej
25 marca 2021 r.

Nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu został nagrodzony w dziesiątej edycji konkursu architektonicznego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii architektura użyteczności publicznej. Jego organizatorem jest Województwo Małopolskie we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem Architektów Polskich i ma na celu promowanie architektury wpisującej się w krajobraz Małopolski.

więcej
13 marca 2021 r.

Pierwszy pociąg intermodalny SPEDCONT-u spółki z Grupy PEKAES, dojechał Nowym Jedwabnym z Chin do Małaszewicz, skąd towary zostały przetransportowane do magazynu klienta w zachodniej Polsce. SPEDCONT zapowiada stałe połączenie Chiny-Polska-Chiny.

więcej
17 lutego 2021 r.

DB Cargo Polska i PKP Energetyka podpisały list intencyjny wyrażający wolę współpracy w zakresie Programu Zielona Kolej, którego celem jest wypracowanie zasad zasilania realizowanych przez DB Cargo Polska przewozów kolejowych energią trakcyjną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii (OZE) w 100% w ciągu 3 lat. 

więcej
13 lutego 2021 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że rozpoczynają przebudowę 3 wiaduktów i 8 przepustów na linii Sosnowiec – Tunel. Inwestycje będą kosztowały 23 mln zł (ze środków budżetowych).

więcej
26 stycznia 2021 r.

Gliwicki terminal PKP Cargo został wyposażony w nowoczesny reachstacker Kalmar DRG450, który jest jednym z dwóch, jakie będą już niedługo obsługiwać pociągi operatorsko-intermodalne PKP Cargo Connect.

więcej
24 stycznia 2021 r.

Małaszewicze, woj. lubelskie, kilka kilometrów od granicy polsko-białoruskiej. Za pięć lat o tej porze, prace na budowie największego i najnowocześniejszego parku logistycznego w Europie powinny być na finiszu. Wywiad z Andrzej Sokolewiczem, prezesem spółki Cargotor (części grupy PKP Cargo, zarządzającej infrastrukturą kolejową w Polsce).

więcej
25 grudnia 2020 r.

PKP Intercity w grudniu odebrało ostatnie ze 125 unowocześnionych wagonów od PESA Bydgoszcz, a tuż przed świętami podpisano umowę z bydgoskim producentem taboru na modernizację kolejnych 125 wagonów. Wartość kontraktu to ponad 540 mln zł brutto.

więcej
30 listopada 2020 r.

Dwa odebrane pojazdy zostały wyprodukowane w ramach drugiego zamówienia na dostawę 12 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi tras na Mazowszu. Sześć pojazdów z pierwszego zamówienia obsługuje trasę Warszawa – Działdowo. Nowe pociągi zostaną wdrożone do eksploatacji od nowej edycji rozkładu jazdy pociągów KM, tj. od 13 grudnia tego roku, i będą woziły pasażerów na trasie Łowicz – Warszawa – Celestynów.

więcej
25 listopada 2020 r.

Grupa PKP Cargo przewiozła w trzecim kwartale 23,9 mln ton towarów, wykonana praca przewozowa wyniosła 5,99 mld tkm, a przychód 1 mld zł. Spółka podała, że EBITDA wyniosła 226,9 mln zł, a EBIT osiągnął wartość 36,6 mln zł. To najlepszy tegoroczny kwartał największego polskiego kolejowego przewoźnika, w którym zanotował zysk.

więcej
15 listopada 2020 r.

Dziesięcioletnia umowa DB Cargo z jednym z największych zakładów przemysłu stalowego w Niemczech - w połowie 2021 r. w zakładzie zainstalowane zostaną najnowocześniejsze urządzenia załadowczo-rozładunkowe w Europie.

więcej
8 listopada 2020 r.

We  wrześniu - czwarty miesiąc z rzędu w ujęciu masy i piąty w ujęciu pracy przewozowej - zwiększyły się kolejowe przewozy towarowe. Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem są nadal w trendzie spadkowym, choć przewozy w samym wrześniu r/r osiągnęły prawie taki sam wynik - były teraz zaledwie o 0,8% mniejsze.

więcej
6 listopada 2020 r.

Koleje Dolnośląskie zawieszają od 9 XI kursowanie pociągów transgranicznych do Czech. Ograniczenia, wynikające z zamknięcia czeskiej granicy z Polską, obowiązują do 12 XII. Od niedzieli, 8 XI wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy KD.

więcej
2 listopada 2020 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 660 mln zł (netto) z konsorcjum Track Tec Construction Sp. z o.o. (lider) oraz INFRAKOL Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budownictwa  Inżynieryjnego i Kolejowego Sp. z o.o. , na modernizację częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie.

więcej
30 października 2020 r.

W ramach paneuropejskiej sieci kolejowej DB Cargo, przewozy gotowych samochodów Fiat 500 Hybrid z fabryki w Tychach do St.Priest we Francji, na polskim odcinku realizuje DB Cargo Polska

więcej
16 października 2020 r.

Spółka PKP Cargo wygrała po raz kolejny przetarg na transport węgla kamiennego dla PGNiG TERMIKA. W ciągu dwóch lat przewiezie 4,25 mln ton węgla. Szacowana wartość zawieranych umów wyniesie prawie 101,3 mln złotych.

więcej
13 października 2020 r.

Düsseldorfer Rheinbahn AG i Duisburger Verkehrsgesellschaft AG zamówiły 109 lekkich pojazdów szynowych Avenio HF od Siemens Mobility z opcją na dodatkowe 48 sztuk. Umowa obejmuje również serwis i utrzymanie pojazdów przez 24 lata z możliwością przedłużenia o 8 lat oraz 24-letni serwis części zamiennych. Wartość zamówienia wynosi prawie 400 milionów euro.

więcej
6 października 2020 r.

W poniedziałek 5 X w siedzibie firmy NEWAG SA w Nowym Sączu miało miejsce przekazanie pierwszej elektrycznej lokomotywy DRAGON 2 E6ACTab o numerze fabrycznym 037 dla spółki Rail Capital Partners.

więcej
17 września 2020 r.

Dzisiaj - 17 IX - w Wilnie PKP Cargo i LTG Cargo podpisały umowę o powołaniu polsko-litewskiej spółki intermodalnej. Zawarcie umowy miało miejsce podczas polsko-litewskiego szczytu rządowego. Umowa PKP CARGO i LTG CARGO to jeden z owoców listu intencyjnego, jaki został podpisany przez polskich i litewskich kolejarzy 5 września 2018 r.

więcej
14 września 2020 r.

Po udanych testach w Niemczech, pociąg Coradia iLint - wodorowy pociąg Almstom - rozpocznie przewóz pasażerów Austriackich Kolei Federalnych.

więcej
6 sierpnia 2020 r.

DB Cargo Polska we współpracy z A.P. Moller - Maersk, jednym z największych armatorów kontenerowych na świecie, łączy polskie porty z południem kraju. Kolejowy serwis kontenerowy realizowany jest na trasie DCT Gdańsk – terminal Schavemaker w Kątach Wrocławskich.

więcej
3 sierpnia 2020 r.

Pierwsze nowe urządzenie sterowania ruchem oraz konstrukcje sieci trakcyjnej zamontowano na stacjach Szczecin Port Centralny oraz Świnoujście. Kolej zwiększa możliwości dostępu do bałtyckich portów. Więcej ładunków pojedzie w dłuższych i cięższych pociągach.

więcej
21 lipca 2020 r.

DB Cargo Polska w kooperacji z DB Cargo AG, w rybnickim zakładzie taboru kolejowego, wyprodukowała prototyp innowacyjnego wagonu towarowego, z modułową konstrukcją ramy i wymiennymi pudłami. To unikalna konstrukcja i jedyny tego rodzaju, najnowocześniejszy wagon w Europie.

więcej
15 lipca 2020 r.

Dzisiaj pierwszy raz na trasę między Sochaczewem i Józefowem wyjechały nowe FLIRT-y. Na początku tego tygodnia odebrano kolejne pięcioczłonowe ezt produkcji Stadlera.

więcej
10 lipca 2020 r.

DB Cargo Polska w kooperacji z DB Cargo AG, w rybnickim zakładzie taboru kolejowego, wyprodukowała prototyp innowacyjnego wagonu towarowego, z modułową konstrukcją ramy i wymiennymi pudłami. To unikalna konstrukcja i jedyny tego rodzaju, najnowocześniejszy wagon w Europie.

więcej
30 czerwca 2020 r.

Za ponad 3,3 mld zł netto PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zmodernizują ostatni odcinek linii Warszawa – Białystok (Rail Baltica) do prędkości 200 km/h. Podróż pociągiem między stolicami Mazowsza i Podlasia zajmie poniżej 90 min. Stacje i przystanki będą dostępniejsze dla podróżnych. Zwiększy się konkurencyjność kolei do nadbałtyckich krajów UE. Inwestycja współfinasowana z instrumentu CEF – „Łącząc Europę”.

więcej
28 czerwca 2020 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotują projekt remontu linii kolejowej ze Śniadowa do Łomży. Dzięki inwestycji po latach możliwy będzie powrót pociągów pasażerskich na tej trasie. Mieszkańcy z komfortowych stacji i przystanków zyskają dogodne połączenia koleją z Białymstokiem i Warszawą. Podpisana została umowa na dofinasowanie projektu z RPO Województwa Podlaskiego.

więcej
23 czerwca 2020 r.

DB Cargo Polska została uhonorowana Medalem Europejskim, przyznawanym przez Business Centre Club. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest firmom, których produkty-usługi cechuje wysoka jakość i europejski standard.

więcej
21 czerwca 2020 r.

Kolejny przetarg na zakup nowych pociągów spalinowych ogłosiły Koleje Dolnośląskie. Spółka zdecydowała również o przedłużeniu terminu związania ofertą producentów, którzy złożyli swoje oferty w postępowaniu na dostawę pięciu składów elektrycznych.

więcej
14 czerwca 2020 r.

Od 14 VI pasażerowie mogą korzystać z nowo wybudowanego i oddanego do użytku przystanku Kraków Bronowice. Przystanek zlokalizowany na styku linii kolejowych prowadzących w stronę Katowic i lotniska w Krakowie stanowi ważny węzeł przesiadkowy dla mieszkańców aglomeracji krakowskiej.

więcej
20 maja 2020 r.

Od początku maja 2020 r. na tory wracają kolejne pociągi PKP Intercity. Jednocześnie z usług przewoźnika korzysta coraz więcej osób - w pierwszych 2 tyg. po rozpoczęciu przywracania połączeń pociągami PKP Intercity podróżowało blisko trzy razy więcej pasażerów niż jeszcze miesiąc wcześniej.

więcej
16 maja 2020 r.

Pasażerowie Kolei Dolnośląskich zyskali możliwość zakupu biletu na przejazd w Internetowym Systemie Sprzedaży eKD do 5 minut przed planowym odjazdem pociągu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów po wprowadzeniu w kwietniu terminali do płatności bezgotówkowej.

więcej
11 maja 2020 r.

PKP LHS podpisała umowę na rozbudowę stacji granicznej Hrubieszów. Inwestycja pozwoli na podniesienie bezpieczeństwa oraz zwiększenie zdolności eksploatacyjnych stacji – wyjaśnia Agnieszka Hałasa, rzecznik prasowa spółki, która podpisała umowę na zaprojektowanie elektronicznych systemów sterowania na stacji Sędziszów LHS, a w przygotowaniu jest umowa na projekt Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) na stacji Wola Baranowska.

więcej
9 maja 2020 r.

Kolejne pociągi powrócą do kolejowych rozkładów jazdy na Dolnym Śląsku od poniedziałku, 11 maja 2020 r. Na trasy zostanie przywróconych 31 pociągów Kolei Dolnośląskich, które będą kursować głównie w dni robocze.

więcej
5 maja 2020 r.

Kilkusetmetrowa maszyna do wymiany torów wykonała zadanie na trasie Chybie - Skoczów. Planowo postępują prace na liniach do Wisły Głębce i Cieszyna. Inwestycja o wartości 460 mln zł, realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współfinansowana jest z funduszy unijnych. W efekcie mają być krótsze, bardziej atrakcyjne podróże koleją. Pociągiem znów pojedziemy z Goleszowa do Cieszyna.

więcej
23 kwietnia 2020 r.

Nowy skład Zarządu DB Cargo koncentrować się będzie na trwałym rozwoju firmy oraz pozyskaniu klientów na przyjazne środowisku usługi kolejowe. Utworzony nowy pion Service Design and Control, odpowiedzialny będzie za rozwijanie szybkich, niezawodnych i atrakcyjnych usług dla klientów.

więcej
22 kwietnia 2020 r.

Dr Martina Niemann, Thorsten Dieter i Ralf-Günter Kloss zostali mianowani Członkami Zarządu DB Cargo. Utworzono nowy pion Service Design and Control.

więcej
17 kwietnia 2020 r.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz piąty wskazało w swoim Raporcie Odpowiedzialnego Biznesu w Polsce na działania realizowane przez DB Cargo Polska. W tegorocznej edycji Raportu opisano rekordową liczbę 9 praktyk zgłoszonych przez spółkę.

więcej
15 kwietnia 2020 r.

BASF powierzył Dachser, operatorowi logistycznemu z którym od lat współpracuje, obsługę swojego pierwszego pociągu blokowego do Chin. Pociąg z 42 kontenerami przewożącymi produkty BASF przybył do chińskiego miasta Xi´an.

więcej
6 kwietnia 2020 r.

Deutsche Bahn (DB) po raz piąty z rzędu odnotował znaczny wzrost liczby pasażerów na trasach długodystansowych – w 2019 r. liczba pasażerów na trasach dalekobieżnych przekroczyła po raz pierwszy 150 milionów.

więcej
4 kwietnia 2020 r.

Zabezpieczanie pociągów w ramach akcji powrotu Polaków do domu, przeprowadzanie kontroli badania temperatury na granicach, współpraca ze służbami sanitarnymi i Strażą Graniczną, to dodatkowe zadania Straży Ochrony Kolei w czasie epidemii koronawirusa.

więcej
1 kwietnia 2020 r.

Nowy most nad Pilicą, gotowe konstrukcje peronów oraz pierwsze kilometry drugiego toru - na linii kolejowej z Warszawy do Radomia trwa modernizacja odcinków Czachówek – Warka i Warka – Radom. Dzięki inwestycji pasażerowie zyskają komfortowe perony, łatwiejszy dostęp do kolei i atrakcyjny czas podróży. Inwestycja współfinansowana jest ze środków POIiŚ.

więcej
25 marca 2020 r.

PESA Bydgoszcz i NEWAG złożyły oferty w przetargu na dostawę taboru dla Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik planuje zakup sześciu hybrydowych i pięciu elektrycznych pociągów.

więcej
18 marca 2020 r.

Koleje Dolnośląskie wprowadziły w swoich pociągach wydzielone strefy przeznaczone dla obsługi. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników w związku z zagrożeniem epidemicznym.

więcej
16 marca 2020 r.

O północy, z soboty na niedzielę (14/15 marca) Koleje Dolnośląskie zawiesiły obsługiwane przez Spółkę połączenia transgraniczne. Skutkiem decyzji Rady Ministrów RP, wprowadzającej stan zagrożenie epidemicznego, połączenia zostają wstrzymane do czasu ponownego otwarcia granicy państwa dla pasażerskiego transportu kolejowego.

więcej
4 marca 2020 r.

W drodze na ferie zimowe Polacy chętnie korzystali z usług PKP Intercity. Między 10 stycznia a 23 lutego 2020 r. pociągami przewoźnika podróżowało aż 5 mln osób. To oznacza wzrost o 600 tys. pasażerów względem ubiegłorocznej zimowej przerwy.

więcej
14 lutego 2020 r.

Jedenaście nowych składów, w tym sześć, pierwszych w Polsce pociągów hybrydowych chcą do 2023 roku kupić Koleje Dolnośląskie w planowanym przetargu na zakup taboru. Pierwsze pociągi trafią na Dolny Śląsk w 2022 roku.

więcej
30 stycznia 2020 r.

10 lat temu na polskie tory wyjechał pociąg liniowy SILESIA. Innowacyjna usługa transportu pojedynczych wagonów i grup wagonowych połączyła
przemysłowe regiony Polski południowej z Europą Zachodnią przez Niemcy, a w kolejnym kroku z Europą Południową przez Czechy.

więcej
29 stycznia 2020 r.

Spółka PKP Cargo odebrała pierwszą partię 50 wagonów do przewozów intermodalnych. Chodzi o umowę ze słowacką firmą Tatravagónka a.s. na dostawę łącznie 936 wagonów w trzech różnych konstrukcjach i długościach ładunkowych.

więcej
19 grudnia 2019 r.

Nowosądecki producent Newag S.A. 9 grudnia podpisał umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego na dostawę ośmiu nowych dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls 2.

więcej
18 grudnia 2019 r.

Od 15 grudnia PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły dwa nowe przystanki w Jeleniej Górze, jeden w Lubinie oraz jeden na obrzeżach Wrocławia. Tym samym zwiększają się możliwości podróżowania pociągami do dolnośląskich miast, a czas przejazdu koleją staje się krótszy niż samochodem. Na budowę przystanków przeznaczono blisko 15 mln zł – inwestycje te współfinansowane zostały z programów unijnych.

więcej
17 listopada 2019 r.

DB Regio, regionalny przewoźnik w ramach grupy Deutsche Bahn AG, złożył zamówienie na siedem pojazdów Mireo w spółce Siemens Mobility. Pociągi będą obsługiwać regionalne trasy ekspresowe między Karlsruhe i Heidelberg/Mannheim przez Bruchsal. Pojazdy zostaną wyprodukowane w zakładach produkcyjnych firmy w Krefeld, a ich dostawa planowana jest pod koniec 2022 r.

więcej
29 października 2019 r.

Stowarzyszenie Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego, we współpracy z PKP S.A., było organizatorem konferencji „Forum kolejowe 1435/1520”, której tematem były kolejowe przejściach graniczne na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej.

więcej
17 października 2019 r.

PKP S.A., PKP LHS i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny o współpracy ws. zagospodarowania kolejowych nieruchomości w Gliwicach. Podczas uroczystości obecny był Jerzy Polaczek, poseł i były minister transportu, który jest pomysłodawcą przedłużenia kolejowej linii szerokotorowej ze Sławkowa do Gliwic.

więcej
9 października 2019 r.

Stopniowo odbudowujemy polską kolej nadając jej wymiar kolei XXI wieku. Przy dalszej wzajemnej współpracy i determinacji dowieziemy ten sukces do mety - powiedział otwierając XIII Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2019 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Impreza, która odbyła się w dniach 24-27 IX, na 30 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, zgromadziła ponad 700 wystawców z 30 krajów.

więcej
8 października 2019 r.

Leo Express ponownie zwiększa liczbę kursów kolejowych na trasie Kraków-Praga. Od 24 X do 14 XII pociągi będą jeździć 4 razy w tygodniu: do Krakowa każdego wieczoru od czwartku do niedzieli i z powrotem do Pragi od piątku do poniedziałku rano. A od 20 XII przewoźnik będzie wykonywał kursy do Wrocławia.

więcej
30 września 2019 r.

Gdańsk to dobre miasto do robienia interesów – mówili wystawcy i goście, którzy przybyli w dniach 24-27 września br. do AMBEREXPO na 13. edycję Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2019. Na 30 tys. m2 powierzchni wystawienniczej, 1 tys. m torów do ekspozycji taboru oraz maszyn i urządzeń torowych niespełna 700 wystawców z 30 krajów potwierdziło swoją obecnością, że to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie branży transportu szynowego i drugie, co do wielkości oraz znaczenia, targi transportu szynowego w Europie.

więcej
25 września 2019 r.

W pięciu województwach: świętokrzyskim (Kielce), śląskim (Katowice), małopolskim (Kraków), podkarpackim (Rzeszów) i lubelskim Lublin) odbyły się (w I połowie września) Regionalne Konsultacje Strategiczne CPK z przedstawicielami władz wojewódzkich i samorządów lokalnych. W ramach Programu Kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego powstać ma w tych regionach blisko 700 km nowych linii kolejowych.

więcej
23 września 2019 r.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał we wrześniu umowę z PKP Intercity o finansowanie długoterminowego programu inwestycji. Kredyt w wysokości 1 mld PLN (233 mln EUR) pomoże przewoźnikowi nabyć nowy tabor i zmodernizować posiadane pojazdy. Projekt jest zgodny ze strategią spółki, która chce zostać wysokiej jakości operatorem zrównoważonego transportu kolejowego w Polsce. Szybsze i bezpieczniejsze pociągi pozwolą również usprawnić usługi przewozu transgranicznego do innych krajów w regionie, takich jak Słowacja, Czechy, Niemcy, Węgry i Austria.

więcej
27 sierpnia 2019 r.

PKP Intercity podpisało umowę ze spółką Stadler Polska na dostawę 12 nowych, ośmioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Kontrakt podpisany 21 VIII w Siedlcach wart jest ponad 1 mld zł. Przewoźnik planuje w II półroczu 2019 r. ogłaszanie wielu nowych postępowań przetargowych mających na celu dalsze wzmacnianie parku taborowego.

więcej
24 lipca 2019 r.

Na kolejowej trasie ze Szczecina do Świnoujścia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odnawiają most nad rzeką Dziwną. Dwustumetrowa konstrukcja na Wyspę Wolin jest remontowana za 25 mln zł. Dzięki temu pociągi pojada nawet 6-krotnie szybciej – z prędkością do 120 km/godz. Wzmocniona przeprawa umożliwi sprawny transport cięższych ładunków do portu w Świnoujściu.

więcej
5 lipca 2019 r.

Umowę na modernizację trasy między Słonicami a Choszcznem, podpisały 18 VI PKP Polskie Linie Kolejowe. To kolejny projekt z Krajowego Programu Kolejowego, który wchodzi do realizacji na ważnej trasie z Poznania do Szczecina. Umowa o wartości 196 mln zł, dofinansowana jest z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” w 82%.

więcej
1 lipca 2019 r.

Industrial Division – niezależny operator wynajmu pojazdów kolejowych w Polsce, powiększa swoją flotę o 5 lokomotyw Vectron MS. Pojazdy zostały zakupione przy wsparciu z funduszy Unii Europejskiej, za pośrednictwem Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację przewozów intermodalnych. Kontrakt obejmuje także serwis pojazdów. Dostawa lokomotyw planowana jest w 2021 r.

więcej
28 czerwca 2019 r.

Polskie Koleje Linowe SA, których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych Polskiego Funduszu Rozwoju SA zaprezentowały strategię rozwoju i wieloletni program inwestycyjny spółki o wartości ponad 400 mln zł. Inwestycje służyć będą unowocześnieniu i rozwojowi infrastruktury w połączeniu z komplementarną obsługa hotelarsko-gastronomiczną, w szczególności w regionie Zakopanego, Palenicy oraz Krynicy.

więcej
29 maja 2019 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na usługi w zakresie utrzymania urządzeń sieci trakcyjnej w latach 2020-2023 z firmą PKP Energetyka S.A. Kontrakt o wartości 1,17 mld zł zapewni ciągłość kompleksowego utrzymania urządzeń sieci. Zwiększyć się ma niezawodność działań, m.in. wykonawca ma skrócić czas dojazdu do miejsc awarii - takie rozwiązanie ograniczy czas i zakres zmian w podróży.

więcej
25 maja 2019 r.

Jak podał Urząd Transportu Kolejowego w I kwartale 2019 r. punktualność kolejowych przewozów towarowych przekroczyła 41%. W tym okresie licencjonowani przewoźnicy kolejowi uruchomili blisko 114 tys. pociągów, najwięcej w marcu – 40,6 tys.

więcej
17 maja 2019 r.

Przewozy Regionalne ogłosiły 8 V podczas konferencji w Warszawie wypełnienie wszystkich założeń restrukturyzacji, która była wdrażana w latach 2015-2018. Spółka od trzech lat przynosi zysk – powiedział Krzysztof Zgorzelski, prezes firmy, która działa pod konsumencką marką Polregio.

więcej
16 maja 2019 r.

Początkowo  w Czechach ludzie musieli się nauczyć tego, że mają możliwość podróżowania nie tylko standardowo, ale i na wyższym poziomie. Teraz nie mają z tym problemu, żeby za lepszą usługę zapłacić więcej, bo to jest usługa dla nich. Taki sam trend jest i w Polsce, a my nie próbujemy być najtańsi, ale chcemy zapewnić klientowi jak najlepsze usługi, od momentu jak tylko zdecyduje się kupić u nas bilet.

więcej
15 maja 2019 r.

Zakończyły się główne prace budowlane pomiędzy Krakowem a Krzeszowicami. Od 6 V osiem pociągów obsługuje pasażerów podczas porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych. Przejazd z Krzeszowic do Krakowa zajmuje teraz ok. 30 minut. Po dwóch torach składy mogą jeździć 120 km/godz., docelowo pojadą 160 km/godz.

więcej
18 kwietnia 2019 r.

W maju zakończy się budowa pierwszego toru na linii kolejowej E30 pomiędzy Krakowem a Podłężem, a w podkrakowskich Węgrzcach Wielkich i Kotowie udostępnione zostaną dla podróżnych nowe perony.

więcej
6 kwietnia 2019 r.

Alstom dostarczy dla Île-de-France Mobilités 23 pociągi 3-wagonowe do obsługi 16 i 17 linii metra Grand Paris Express.

więcej
27 marca 2019 r.

Grupa PKP Cargo podała w ubiegłym tygodniu (21 III) oficjalne wyniki finansowe za 2018 r. Spółka przewożąc blisko 122 mln t ładunków odnotowała 125% wzrost wyniku netto rdr, który wyniósł 184 mln zł i zamierza wypłacić dywidendę. Zarząd zaproponował, aby przeznaczyć na nią kwotę prawie 67,2 mln zł.

więcej
24 marca 2019 r.

W ramach modernizacji linii E20 ze Swarzędza do Sochaczewa, od czerwca sprawniejsze podróże z Koła zapewnią nowe perony wraz z bezpiecznym przejściem podziemnym. Dwa perony w Kole zostały podwyższone. Na obu są już konstrukcje wiat i częściowe zadaszenie.

więcej
8 marca 2019 r.

Kotlina Kłodzka, z racji swego dogodnego położenia w sąsiedztwie Czech (m.in. bliskość Pragi) oraz wielu atrakcji turystycznych (i sanatoriów), ma też duży spory potencjał transportowy. Dostrzegli to najpierw przewoźnicy autokarowi (Polonus Warszawa, Flixbus i in.), a następnie operatorzy kolejowi (Koleje Dolnośląskie, PKP PLK). Teraz powstać ma tam Centrum Komunikacyjne, w skład którego wejdzie stacja kolejowa oraz sąsiadujący z nią dworzec autobusowy.

więcej
26 lutego 2019 r.

„Największe inwestycje kolejowe, Krajowy Program Kolejowy, wyzwania, problemy rozwiązania” - konferencję pod taką nazwą zorganizowały 18 II PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podczas wydarzenia, poza czterema sesjami tematycznymi, przedstawiono podsumowanie dotychczasowych działań wykonanych w ramach KPK.

więcej
26 lutego 2019 r.

Warszawski Transport Publiczny (WTP) po raz kolejny zanotował wzrost liczby pasażerów. W 2018 r. wykonano ponad 1,183 mld przejazdów w Warszawie i stołecznej aglomeracji. To wzrost w porównaniu z 2017 r. o prawie 40 mln osób.

więcej
13 lutego 2019 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 171. To towarowa trasa, łączącą Dąbrowę Górniczą Towarową z posterunkiem Panewnik (między Katowicami Muchowiec a Rudą Kochłowicami). Szacowana wartość inwestycji planowanej na lata 2019-2021 to ponad 60 mln zł.

więcej
13 lutego 2019 r.

Francja, zgodnie z zapowiedziami rządu, przymierza się do liberalizacji kwalifikowanych przewozów pasażerskich pomiędzy największymi miastami kraju. Konkurencyjne dla SNCF pociągi mogą wjechać na francuskie tory już w 2021 r.

więcej
1 lutego 2019 r.

PLK podpisały umowę z Przedsiębiorstwem Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie za blisko 56 mln zł netto, na realizację prac między Grybowem a Kamionką Wielką. To kolejna inwestycja na trasie Tarnów–Muszyna (linia nr 96).

więcej
26 stycznia 2019 r.

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego, czeski przewoźnik Leo Express Global a.s. planuje od 11 XII 2019 r. do 10 XII 2024 r. realizować codziennie kursy na trasie z Pragi do Medyki.

więcej
15 stycznia 2019 r.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się 7 I debata pt. „Kolej na regiony! Perspektywa rozwoju i wyzwania rynku” zorganizowana przez Instytut Jagielloński w ramach rynku opinii.

więcej
14 grudnia 2018 r.

Na Dolnym Śląsku PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły wymianę 21 rozjazdów, z ogólnopolskiego programu wartego 214 mln zł. Tym samym na całej sieci kolejowej zamieniono 221 z 245 tych urządzeń.

więcej
13 grudnia 2018 r.

Advanced World Transport (AWT), spółka z Grupy PKP Cargo, podpisała 6 XII w Lublanie umowę nabycia 80% udziałów w słoweńskiej spółce Primol-Rail.

więcej
10 grudnia 2018 r.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie kredytu na łączną sumę 376 mln zł (ok. 87 mln euro) na zakup 90 nowoczesnych, niskopodłogowych i energooszczędnych tramwajów oraz modernizację istniejących.

więcej
20 listopada 2018 r.

PKP Intercity rozszerzyło trzy umowy na modernizację 163 wagonów podpisane w tym roku z Pesą Bydgoszcz. Przewoźnik zamówił dodatkowo modernizację kolejnych 82 pojazdów. Do spółki trafi więc łącznie aż 245 komfortowych wagonów. Wartość całego zamówienia to ponad 1 mld zł.

więcej
31 października 2018 r.

Kończy się modernizacja wiaduktów kolejowych w Krakowie. Pomyślnie wykonano próby obciążeniowe trzech obiektów. To zapowiedź otwarcia nowych torów w kierunku Katowic.

więcej
24 października 2018 r.

Premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili w ubiegłym tygodniu rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury kolejowej, tzw. Program Kolej+. Według jego założeń dostęp do połączeń kolejowych mają uzyskać mieszkańcy takich miast jak: Jastrzębie-Zdrój, Myślenice, Sokołów Podlaski, Żnin, Turek czy Śrem. W pierwszej fazie zaplanowano 21 odcinków linii przeznaczonych do reaktywacji.

więcej
21 października 2018 r.

W ubiegłym tygodniu podpisano umowę z Krajowego Programu Kolejowego o wartości 188 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie prac na trasie Padew-Mielec-Dębica. W ciągu dwóch lat przebudowane zostaną perony w miejscowościach Mielec, Rzochów, Wojsław, Pustków, Rzemień, Przecław, Dąbie, Kochanówka i Pustynia.

więcej
13 października 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podpisały umowę za blisko 130 mln zł na dokumentację i modernizację linii Ozorków-Łęczyca. To jeden z etapów poprawy komfortu podróży na trasie Łódź–Kutno.

więcej
9 października 2018 r.

Zakończyły się zasadnicze prace na linii obwodowej od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto tam jazdy zapoznawcze. Połączenia i obsługa podróżnych powrócą od 21 X wraz z nowym rozkładem jazdy.

więcej
1 października 2018 r.

W dniach 17-18 października – już po raz drugi w Szczecinie w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia – odbędzie się konferencja NaviRail skierowana do przedsiębiorców reprezentujących transport morski, kolejowy i śródlądowy. Jej pomysłodawcą i głównym organizatorem jest spółka Kurier Kolejowy.

więcej
24 września 2018 r.

Lotnisko w Pyrzowicach wreszcie doczeka się linii kolejowej, łączącej je z miastami aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Ponad 0,5 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry–Zawiercie.

więcej
11 września 2018 r.

Niezależny operator wynajmu lokomotyw towarowych, Cargounit, powiększył swoją flotę o nowoczesną, wielosystemową lokomotywę Siemens Vectron. Pojazd będzie jeździć w barwach Lotos Kolej.

więcej
10 września 2018 r.

Koleje towarowe państw Grupy Wyszehradzkiej podpisały memorandum o współpracy. Celem sygnatariuszy dokumentu jest podniesienie konkurencyjności kolei, czego efektem ma być wzrost przewozów towarów pociągami w krajach V4 i w europejskim korytarzu transportowym północ-południe.

więcej
5 września 2018 r.

Siemens Mobility, we współpracy z ViP, zaprezentuje pierwszy na świecie autonomiczny tramwaj podczas nadchodzących targów InnoTrans 2018. Siemens Mobility zademonstruje jazdy testowe tramwaju autonomicznego na sześciokilometrowym odcinku linii tramwajowej w Poczdamie w Niemczech w dniach 18-21 września, 2018 roku.

więcej
23 sierpnia 2018 r.

W ostatnich latach na Kolei Ukraińskiej (UZ) notuje się duży postęp w rozwoju przewozów pasażerskich. Powstała sieć połączeń komfortowymi pociągami InterCity i InterCity+. Obecnie liczy ona 6332 km, pociągi zatrzymują się na 47 stacjach. Ukraińskie IC dojeżdża do największych miast – Charkowa, Odessy, Lwowa, Krzywego Rogu, Zaporoża oraz do miast w obwodzie donieckim – Konstantinowki i Pokrowska. Z największą częstotliwością jeżdżą do Charkowa – 5 par dziennie i Lwowa – 3 pary.

więcej
19 lipca 2018 r.

Czeski prywatny przewoźnik kolejowy Leo Express uruchomi 20 VII połączanie pasażerskie Kraków–Katowice–Praga. A to oznacza, iż polski rynek dalekobieżnych kolejowych przewozów pasażerskich został zliberalizowany - PKP Intercity ma konkurencję.

więcej
18 lipca 2018 r.

Z początkiem lipca branża Mobility Siemensa została wyodrębniona ze struktury macierzystej firmy i rozpoczęła działalność jako nowa spółka - Siemens Mobility Sp. z o.o. Kapitał zakładowy został ustanowiony na poziomie ponad 9,5 mln złotych. W strukturze firmy znalazło się około 100 osób.

więcej
16 lipca 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z Egis Poland Sp. z o.o. oraz WYG International Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego na odcinku Gdańsk Osowa–Gdynia Główna linii kolejowej nr 201.

więcej
15 lipca 2018 r.

Program Luxtorpeda 2.0, którego celem jest stworzenie innowacyjnych pojazdów szynowych, został włączony w komponent kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował w ubiegłym tygodniu wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

więcej
12 lipca 2018 r.

Na stacji Jaworzno-Szczakowa, podróżni pociągów w kierunku Katowic i Krakowa korzystają już z nowego peronu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. włączają nowoczesne urządzenia sterowania ruchem, powstają bezkolizyjne skrzyżowania. Na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia, modernizowanym za prawie 300 mln zł, widać efekty inwestycji.

więcej
8 lipca 2018 r.

Sprawniejsze przejazdy w aglomeracji toruńskiej, wygodny peron na stacji Toruń Miasto i dostosowanie infrastruktury pasażerskiej do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – to planowane efekty prac pomiędzy stacjami Toruń Główny i Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP S.A. i Miasto Toruń podpisali porozumienie w sprawie poprawy komunikacji w ramach programu BiT City.

więcej
6 lipca 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę drogi i ciągu pieszo-rowerowego w  Idzikowicach. Inwestycja zapewni mieszkańcom bezpieczne przekraczanie torów w rejonie stacji Idzikowice. Możliwy będzie także szybszy przejazd pociągów przez stację. To kolejny element podnoszenia prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej.

więcej
3 lipca 2018 r.

Pierwsze pociągi pojechały nowym mostem nad Wieprzem koło Dęblina. To kolejny etap modernizacji linii Lublin – Warszawa. Obecnie jeden 170 m most zapewnia już sprawny przejazd ciężkich składów towarowych do Zakładów Azotowych w Puławach. Jeszcze w tym roku obok nowej przeprawy powstanie druga. Mosty zapewnią sprawne podróże i transport ładunków zmodernizowaną linią z Lubelszczyzny na Mazowsze.

więcej
28 czerwca 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ponad 30 mln zł zwiększają możliwości transportu na łódzkim węźle kolejowym. Dzięki temu więcej pociągów towarowych sprawniej dojedzie do terminalu w Łodzi Olechowie, pasażerowie skorzystają z wygodniejszego przystanku w Słotwinach, a pociągi dalekobieżne płynnie przejadą przez samą Łódź.

więcej
18 czerwca 2018 r.

Powstanie wiadukt kolejowy w Kostrzynie w województwie wielkopolskim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Gmina Kostrzyn podpisały dziś porozumienie dotyczące współpracy przy budowie bezkolizyjnego skrzyżowania. Nowy obiekt usprawni transport i zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym.

więcej
13 czerwca 2018 r.

Dzięki modernizacji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą szybsze i wygodniejsze podróże na linii ze Szczytna do Ełku. Na odcinku od Pisza do Ełku wymieniane są obecnie tory oraz remontowane perony. Rusza także przebudowa odcinka z Pisza do Szczytna. Są niezbędne zmiany w komunikacji, które potrwają do maja 2019 r.

więcej
13 czerwca 2018 r.

Od połowy marca PKP Polskie Linie Kolejowe realizują projekt wymiany rozjazdów. Do końca tego roku zarządca infrastruktury zamontuje 245 nowych urządzeń w 12 województwach na 21 liniach kolejowych. Najwięcej w woj. wielkopolskim (62) i zachodniopomorskim (42). Koszt tego projektu to ponad 214 mln zł.

więcej
7 czerwca 2018 r.

Od 10 czerwca pociągi z Krakowa do Warszawy będą obsługiwane z dodatkowych peronów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują modernizację linii średnicowej w Krakowie. W wakacje wykonawca ograniczy zmiany dotyczące pasażerów, by ułatwić podróże. W kolejny etap wchodzi przebudowa stacji Kraków Główny.

więcej
31 maja 2018 r.

Uruchomienie euroazjatyckiej towarowej linii kolejowej łączącej Chiny z Europą ogłosiła niedawno spółka C.H. Robinson. Nowa oferta obejmuje połączenia pomiędzy dziewięcioma terminalami początkowymi w Chinach z ośmioma miastami docelowymi w Europie.

więcej
30 maja 2018 r.

Na XXIII Konferencji Naukowej „Pojazdy Szynowe 2018”, która odbyła się w dniach 22-25 V na Politechnice Śląskiej, Alstom zaprezentował przełomowe technologie pozwalające sprostać potrzebom zarówno przewoźników, jak i pasażerów w Aglomeracji Śląskiej. Jednym z wielu omawianych przez producenta rozwiązań był system metra Axonis.

więcej
28 maja 2018 r.

W siedzibie Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, 21 V podpisano umowę na dostawę nowego taboru. Na stołeczne tory wyjadą Elfy drugiej generacji. Dostarczy je bydgoska Pesa. Wartość zamówienia podstawowego to 310,5 mln zł.

więcej
22 maja 2018 r.

W czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczną kolejny etap przebudowy stacji Stalowa Wola Rozwadów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują przebudowę stacji. Zarządca infrastruktury sukcesywnie buduje kolejne tory i wymienia rozjazdy. Montowana jest nowa sieć trakcyjna. Wkrótce roboty przeniosą się na drugą część stacji. Inwestycja w Stalowej Woli odbywa się w ramach modernizacji i elektryfikacji linii nr 68 do Lublina, której wartość wynosi 367 mln zł.

więcej
16 maja 2018 r.

W maju na trasie Lublin–Warszawa montowany jest największy, 170-metrowy most na Wieprzu. Już nasunięto pierwszą 1000-tonową konstrukcję. PKP PLK za ok. 145 mln zł zmieniają też stację Dęblin. Budowane są nowe perony z windami i przejście podziemne. Modernizacja linii kolejowej nr 7 jest najważniejszą inwestycją w regionie. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem dzięki temu już w 2022 r. podróż pociągiem z Lublina do Warszawy zajmie 1,5 godziny - powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda Lubelski.

więcej
14 maja 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęły przetargi na budowę infrastruktury istotnej dla realizacji projektu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Kolej w planowane linie o długości 120 km zainwestuje 640 mln zł.

więcej
7 maja 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają modernizację wiaduktów w Krakowie po wschodniej stronie Wisły. W maju ruszy rozbudowa wiaduktu nad ul. Powstańców Wielkopolskich. Będzie on szerszy i dostosowany do obsługi większej liczby pociągów. Postępuje największa kolejowa inwestycja w stolicy Małopolski. Efektem będą sprawne podróże aglomeracyjne i dalekobieżne.

więcej
25 kwietnia 2018 r.

Bezpośrednią jazdę pociągów i krótszy czas podróżowania z Rzeszowa do Krosna i dalej w Bieszczady zapewni budowa łącznicy kolejowej Jedlicze - Szebnie na Podkarpaciu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg szacowany na 2 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej.

więcej
24 kwietnia 2018 r.

Spółka PKP LHS oddała w ubiegłym tygodniu nową inwestycję, która ma pomóc w udrożnieniu polskiej części Nowego Jedwabnego Szlaku. Na stacji Hrubieszów otworzono mobilny system kontroli fito-sanitarnej.

więcej
16 kwietnia 2018 r.

Dwa nowe i dwa zmodernizowane przystanki usprawnią komunikację w jeleniogórskiej aglomeracji. Mieszkańcy w grudniu 2019 r. zyskają lepszy dostęp do kolejowych połączeń w Cieplicach i Sobieszowie. Inwestycje za prawie 18 mln zł, w ramach RPO województwa dolnośląskiego, prowadzą PKP Polskie Lnie Kolejowe S.A.

więcej
11 kwietnia 2018 r.

W wielkanocny weekend odbyły się jazdy próbne pojazdu Giruno, który pojechał z prędkością 275 km/godz. przez tunel bazowy Świętego Gotarda.

więcej
9 kwietnia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu podpisano dwie duże umowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) na dofinansowanie zakupu i unowocześnienia taboru. Beneficjentami są PKP Intercity i SKM Warszawa.

więcej
7 kwietnia 2018 r.

PKP Cargo S.A. zawarło, 4 IV, umowę na modernizację - w okresie od października 2018 do maja 2021 r. - 60 lokomotyw spalinowych serii SM48.

więcej
3 kwietnia 2018 r.

Alstom otrzymał dwa zamówienia na dostawę 25 pociągów regionalnych Coradia Lint do południowych Niemiec. DB Regio Bayern zamówił 20 pociągów o łącznej wartości 93 mln euro, a Hohenzollerische Landesbahn AG (HzL) pięć dodatkowych pociągów, o łącznej wartości 23 mln euro.

więcej
28 marca 2018 r.

W 2017 r. koleje francuskie SNCF miały 33,5 mld euro przychodu - o 4,2% więcej niż rok wcześniej. To efekt większej liczby przewiezionych pasażerów i ładunków.

więcej
28 marca 2018 r.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji „South-West Route”, która odbyła się 14 II w Warszawie, podpisali porozumienie organizujące przewozy w nowym korytarzu transportowym zmniejszającym o 1 tys. km dystans pomiędzy Indiami a Polską.

więcej
21 marca 2018 r.

Za ponad 15 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla projektu pn.: „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie”. Inwestycja zwiększy możliwości podróży koleją, w tym dojazd do lotniska w Pyrzowicach.

więcej
17 marca 2018 r.

W zeszłym roku koleje pasażerskie w Czechach przewiozły łącznie 180,9 mln pasażerów. Ale z tego aż 174,7 mln przypada na państwowe koleje Ćeskie Drachy (ČD), a pozostałe na prywatnych przewoźników: RegioJet i Leo Express.

więcej
16 marca 2018 r.

W 2017 r. z usług Przewozów Regionalnych (właściciel marki Polregio) skorzystało o 384 tys. pasażerów więcej, niż w roku poprzednim. Przewoźnik utrzymał pozycję lidera i posiada obecnie 26,3% udziałów w rynku pod względem liczby przewożonych pasażerów.

więcej
14 marca 2018 r.

Spółka Siemens i firma Ballard Power Systems Inc., kanadyjski producent ogniw paliwowych, planują wspólne badania nad rozwojem napędu opartego na ogniwach paliwowych do pociągu Mireo produkowanego przez Siemensa.

więcej
13 marca 2018 r.

Oddział Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie organizuje czwartą edycję „Podkarpackich dni biznesu”, które zaplanowane zostały w dniach 20-23 marca 2018 r. Podobnie jak przy poprzednich edycjach partnerem wydarzenia jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

więcej
12 marca 2018 r.

Masa przewiezionych ładunków w transporcie intermodalnym wyniosła w 2017 r. 14,7 mln t. Wynik ten, podany przez Urząd Transportu Kolejowego, oznacza roczny wzrost o prawie 15% (1,9 mln t).

więcej
5 marca 2018 r.

Szybszą budowę i modernizację sieci trakcyjnej zapewni nowoczesny pociąg sieciowy zakupiony przez Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Nowy pojazd będzie pracował podczas prowadzenia prac inwestycyjnych.

więcej
28 lutego 2018 r.

Za ponad 200 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią linię kolejową Tunel – Bukowno – Sosnowiec Południowy. Ogłoszono przetarg na przebudowę peronów i torów na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia szacowany na ponad 42 mln zł. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów, skrócą się podróże a także usprawni się przewóz towarów.

więcej
28 lutego 2018 r.

Umowę na pełnienie nadzoru nad opracowaniem dokumentacji projektowej i robotami budowlanymi przy modernizacji odcinka Opole-Kędzierzyn Koźle na międzynarodowej trasie E 30, podpisały w ubiegłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe i firma Ekocentrum Sp. z o.o. z Wrocławia. Kontrakt ma wartość ponad 9,5 mln zł.

więcej
27 lutego 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła 20 II projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego.

więcej
19 lutego 2018 r.

Dla pasażerów wygodne perony na 8 stacjach i przystankach, nowe przystanki w Laskach i Berejowie, sprawne przejazdy towarowe i wyższy poziom bezpieczeństwa– takie będą m.in. efekty przebudowy odcinka Lubartów – Parczew. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na remont trasy nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew. Szacowana wartość prac ok. 70 mln zł.

więcej
16 lutego 2018 r.

Renfe, państwowy przewoźnik kolejowy w Hiszpanii, planuje włączyć do swego taboru pociągi na skroplony gaz ziemny. W styczniu ruszyły pierwsze testy nowych pojazdów.

więcej
14 lutego 2018 r.

W dniu wczorajszym Krajowa Izba Odwoławcza w całości oddaliła odwołanie, wniesione przez Pesę Bydgoszcz, w związku z wynikiem przetargu na dostawę dwudziestu lokomotyw elektrycznych dla PKP Intercity.

więcej
13 lutego 2018 r.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało blisko 1,23 mld zł dofinansowania dla 10 projektów kolejowych startujących w konkursie w ramach działania 5.2 Rozwój transportu kolejowego poza Transeuropejską Siecią Transportową (TEN-T). Dzięki temu przewoźnicy regionalni oraz województwa będą mogli kupić tabor wart ponad 3 mld zł.

więcej
9 lutego 2018 r.

PKP Intercity podsumowało ubiegły rok. Z usług przewoźnika skorzystało w nim 42,8 mln pasażerów, czyli o 4,3 mln więcej niż rok wcześniej. Oznacza to 11% wzrost liczby podróżnych w porównaniu do 2016 r. i osiągnięcie lepszych rezultatów niż przewidywano w prognozach, które zakładały 39,2 mln osób.

więcej
1 lutego 2018 r.

W ostatnich dniach ubiegłego roku Kolejowe Przedsiębiorstwo Spedycyjne (KPS) uruchomiło pierwszy pociąg intermodalny, który załadowany naczepami drogowymi pokonał trasę Świnoujście-Wrocław-Świnoujście. Był to pilotażowy przejazd, którego głównym zadaniem była weryfikacja wszelkich założeń organizacyjnych projektu.

więcej
29 stycznia 2018 r.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała, iż przeprowadzi dochodzenie w sprawie wsparcia publicznego, jakie uzyskały Przewozy Regionalne od polskiego rządu.

więcej
18 stycznia 2018 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 5 I umowę na zabudowę systemu ERTMS/ETCS poziom 2 na linii E20 Kunowice–Terespol (z wyłączeniem węzła warszawskiego) oraz nadzór inżynierski. Wartość tej umowy to 707 mln zł.

więcej
16 stycznia 2018 r.

We wtorek, 16 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie w obecności Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego podpisało z konsorcjum firm Solaris Bus & Coach SA i Stadler Polska Sp. z o.o. umowę ramową (obejmującą 50 tramwajów) wraz z umową realizacyjną pierwszej części zamówienia obejmującej dostawę 35 tramwajów.

więcej
16 stycznia 2018 r.

W ubiegłym roku zespoły ratownictwa technicznego PKP PLK S.A. uzupełnił specjalny pociąg ratownictwa technicznego oraz 10 pojazdów szynowo–drogowych. Sprzęt ten, służący do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej, kosztował ponad 15 mln zł. W 2018 r. zarządca infrastruktury planuje kolejne zakupy za ok. 11 mln zł.

więcej
15 stycznia 2018 r.

10 I PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę za 27,6 mln zł na wykonanie dokumentacji projektu modernizacji warszawskiej linii średnicowej. W ramach inwestycji zostaną wybudowane nowoczesne przystanki Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście i Warszawa Powiśle.

więcej
14 grudnia 2017 r.

Od 2016 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymują z unijnego programu „Łącząc Europę” (CEF) miliardy euro na modernizację kolejowych tras. Zarządca narodowej infrastruktury, podpisał umowy zapewniające dofinansowanie 21 projektom.

więcej
13 grudnia 2017 r.

Torpol, firma zajmująca się modernizacją linii kolejowych, podpisała z jedną ze spółek Grupy Tauron - Nowe Jaworzno Grupa Tauron - umowę o wartości 367,28 mln zł na zaprojektowanie i wykonanie układu torowego przy budowanym bloku energetycznym w Elektrowni Jaworzno III.

więcej
13 grudnia 2017 r.

10 XII na kolei zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów 2017/2018. PKP Intercity uruchomiło więcej pociągów, pojawiły się nowe połączenia krajowe i międzynarodowe, m.in. w relacji Jelenia Góra–Szczecin i Katowice–Wiedeń. Na niektórych trasach skrócił się czas przejazdów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami opracowały rozkład jazdy pociągów, który uwzględnia realizowane na sieci kolejowej inwestycje.

więcej
7 grudnia 2017 r.

Firma Stadler dostarczy przewoźnikowi Arriva Netherlands 18 pociągów nowego typu o nazwie WINK. To dwuczłonowy zespół trakcyjny przeznaczony do eksploatacji na liniach regionalnych o mniejszej liczbie pasażerów.

więcej
6 grudnia 2017 r.

Globalny operator logistyczny, Gefco, odebrał załadunek ze swojego pierwszego dedykowanego połączenia kolejowego z Chin do Francji.

więcej
22 listopada 2017 r.

Między stacjami od Otwocka do Lublina trwają intensywne prace modernizacyjne. Zdemontowano sieć trakcyjna i wywieziono tory. Przebudowywane są perony m.in. w Dęblinie, Garwolinie i Pilawie. W sumie na trasie przebudowane będą 34 stacje i przystanki.

więcej
22 listopada 2017 r.

W nowym rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich, który wejdzie w życie od 10 grudnia, znajdzie się nie tylko większa liczba połączeń, ale także nowe trasy do Czech. Podróżni będą mogli wybrać się z przewoźnikiem do Lichkova i Adršpachu.

więcej
18 listopada 2017 r.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce kwotą 650 mln euro. Dzięki umowie podpisanej w ubiegłym tygodniu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego zrealizowanych zostanie 15 zadań inwestycyjnych, w ramach których odnowionych będzie ok. 1150 km linii kolejowych.

więcej
13 listopada 2017 r.

Trwa kompleksowa modernizacja stacji Gdańsk Główny. Zmieniają się perony, zdemontowana jest wiata, tory i sieć trakcyjna. W listopadzie rozpoczną się roboty w tunelu łączącym perony i dworzec autobusowy z miastem. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. warta 62 mln zł zapewni wszystkim lepszy dostęp do pociągów i wygodniejsze podróże ze stolicy Pomorza.

więcej
8 listopada 2017 r.

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. z usług kolejowych przewoźników pasażerskich skorzystało blisko 228 mln podróżnych. Jeśli chodzi natomiast o transport towarów to, jak podał Urząd Transportu Kolejowego, od stycznia do września przewieziono ich prawie 177 mln t.

więcej
25 października 2017 r.

Grupa Track Tec S.A. wkroczyła na kolejny skandynawski rynek. Po Szwecji, gdzie dostarczono podkłady drewniane m.in. do portowych miejscowości Ystad oraz Piteå czy też na potrzeby linii kolejowej „Inlandsbanan”, produkty polskiej spółki trafiły do Norwegii. To pierwsze zlecenie producenta na tym rynku.

więcej
25 października 2017 r.

Urząd Transportu Kolejowego wydał decyzję o przyznaniu dostępu do polskich torów na trasie Kraków–Katowice-Praga czeskiemu prywatnemu pasażerskiemu przewoźnikowi kolejowemu Leo Express. A to oznacza, że czeska firma będzie mogła zacząć wozić pasażerów już 10 XII 2017 r.

więcej
25 października 2017 r.

W ubiegłym tygodniu, 17 X, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podpisały pięć umów dotyczących modernizacji 182 przejazdów kolejowo-drogowych w całym kraju. Łączna wartość tych umów to 256,7 mln zł.

więcej
18 października 2017 r.

Od 19 X pasażerowie mogą kupować bilety na pociągi Polregio w blisko 800 salonikach prasowych Kolportera. Tego dnia spółka Przewozy Regionalne, rozszerzyła współpracę z firmą Teroplan S.A., właścicielem serwisu e-podróżnik.pl oraz spółką  Kolporter.

więcej
12 października 2017 r.

Koleje Czeskie planują budowę kolei dużych prędkości do granicy z Polską. Po jej wybudowaniu pociągi pojadą ponad 300 km/godz., a Wrocław zyska szybsze połączenie do Pragi.

więcej
10 października 2017 r.

Tradycyjnym już zapaleniem zielonego światła na kolejowym sygnalizatorze – tym razem przez wiceministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Bittela rozpoczęły się dwunaste, międzynarodowe targi TRAKO 2017. Impreza, odbywająca się w dniach 26-29 IX, zgromadziła 700 wystawców z 25 krajów. Podczas jej trwania miało miejsce wiele ciekawych debat, konferencji i seminariów.

więcej
10 października 2017 r.

12 targom TRAKO, poza sferą wystawienniczą, merytorycznymi debatami i seminariami, towarzyszyły również inne ciekawe wydarzenia. Podpisywano ważne umowy, prezentowano nowe pojazdy, strategie taborowe, raporty, wręczano nagrody, ale także spotykano się w luźnej, rozrywkowej atmosferze. Jednym słowem działo się. Poniżej subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń.

więcej
2 października 2017 r.

Firma ZUE SA, jeden z czołowych podmiotów branży budownictwa kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej oraz wykonawca infrastruktury energetycznej, skupiająca w swych ramach potencjał projektowy, handlowo-produkcyjny i wykonawczy, podpisała ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A umowę na opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlano - montażowych w ramach zadania inwestycyjnego pn. Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice na odcinku Trzebinia – Oświęcim.

więcej
27 września 2017 r.

Na linii obwodowej w Warszawie powstają nowe wiadukty nad ulicami Kasprzaka, Wolskiej i Zawiszy. Budowane są kładki nad ulicami Prądzyńskiego i Górczewską. Wykonawcy montują także tory i konstrukcje sieci trakcyjnej. Inwestycja warta 196 mln zł znacznie usprawni komunikację nie tylko w stolicy

więcej
27 września 2017 r.

Na początku ubiegłego tygodnia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały w Olsztynie umowę na realizację modernizacji trasy Działdowo-Olsztyn. Projekt o wartości ponad 260 mln zł finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

więcej
26 września 2017 r.

W siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie, 19 IX, podpisano porozumienie, którego celem jest wybudowanie pojazdu szynowego z podwójnym napędem spalinowo-elektrycznym. To wspólne przedsięwzięcie spółek: H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Przewozy Regionalne oraz Polski Tabor Szynowy.

więcej
25 września 2017 r.

W ubiegłym tygodniu, po wtorkowym posiedzeniu rządu, pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild poinformował, że centralne lotnisko powstanie w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów.

więcej
13 września 2017 r.

W I półroczu 2017 r. obroty Kolei Litewskich (Lietuvos Geležinkeliai - LG) wyniosły 242 mln euro. Jest to o 3,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

więcej
12 września 2017 r.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał kolejne decyzje przyznające otwarty dostęp na przewozy międzywojewódzkie. Otrzymały je Arriva RP sp. z o.o. oraz Koleje Dolnośląskie S.A.

więcej
6 września 2017 r.

POLREGIO wprowadza kolejne nowości w obrębie integracji transportu pasażerskiego. Od początku września mieszkańcy Województwa Wielkopolskiego mogą skorzystać z jeszcze bardziej rozbudowanego biletu zintegrowanego „Bus-Tramwaj-Kolej”. Pasażerowie pomiędzy Poznaniem a Lesznem mogą skorzystać z nowej oferty „Połączenie w dobrej cenie”.

więcej
18 sierpnia 2017 r.

Ponad 2,8 mln osób przewiozły Koleje Małopolskie w I półroczu 2017 r. To o 42% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynik ten plasuje spółkę województwa na drugim miejscu pod względem liczby obsłużonych pasażerów spośród wszystkich polskich przewoźników kolejowych.

więcej
16 sierpnia 2017 r.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zakończyło prace nad przygotowaniem „Krajowego Planu Wdrożenia Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności Sterowanie”. W lipcu 2017 r. plan przekazano Komisji Europejskiej.

więcej
14 sierpnia 2017 r.

Spółka DB Regio AG zamówiła u Siemensa 57 trzywagonowych składów pociągów Mireo. Jest to drugie zamówienie na nowe regionalne i podmiejskie pociągi producenta po tym jak zostały one wprowadzone na rynek latem 2016 r.

więcej
4 sierpnia 2017 r.

Rozpoczęły się prace na linii Chybie – Żory – Rybnik - Nędza. Przebudowanych zostanie 5 stacji i 5 przystanków osobowych, 60 km torów, 20 przejazdów kolejowo-drogowych i 91 obiektów inżynieryjnych. Efektem tych robót będą lepsze połączenia pasażerskie i szybszy przewóz towarów w Rybnickim Okręgu Węglowym. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowy S.A. warta jest ponad 370 mln zł.

więcej
2 sierpnia 2017 r.

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa spółka z o.o. oraz NEWAG S.A. podpisały dn. 26 lipca 2017 r. umowę na modernizację 10 lokomotyw spalinowych ST 44.

więcej
25 lipca 2017 r.

W ubiegłym tygodniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za 43,6 mln zł na poprawę linii Września–Gniezno. Inwestycja finansowana jest z budżetu państwa.

więcej
24 lipca 2017 r.

Będzie krótsza podróż, komfortowe perony w Czaplinku i na 10 przystankach oraz sprawny przewóz towarów - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dziś umowę na rewitalizację trasy Szczecinek – Runowo Pomorskie. Inwestycja o wartości 134 mln zł (netto) zostanie sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

więcej
24 lipca 2017 r.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały 20 VII umowę o wartości ponad 370 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na odcinku Częstochowa–Zawiercie.

więcej
18 lipca 2017 r.

Sprawnie przebiegają prace na linii obwodowej w Warszawie. Już rozebrano wiadukty nad czterema ulicami, znikają stare perony Warszawa Zachodnia, Warszawa Kasprzaka, Warszawa Koło. Wykonawca zdemontował sieć trakcyjną i tory. Podczas prac skrócono czas zamknięcia ul. Wolskiej, ograniczony jest teren robót na ul. Kasprzaka. Utrzymany jest harmonogram inwestycji wartej 200 mln zł, która istotnie poprawi komunikację dla mieszkańców Warszawy.

więcej
12 lipca 2017 r.

Stadler i Solaris Tram zrealizują wspólnie zamówienie na dostawę siedmiu tramwajów Tramino dla Braunschweiger Verkehrs-GmbH. To pierwszy kontrakt dla spółki Solaris Tram będącej joint venture Stadlera i Solaris Bus & Coach S.A. Wartość zamówienia wynosi blisko 80 mln zł. Nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy trafią do Dolnej Saksonii już za dwa lata.

więcej
11 lipca 2017 r.

Ruszyły prace na linii Lublin – Stalowa Wola. Demontowana jest sieć trakcyjna, szykowane nowe słupy, zgromadzone są szyny i podkłady do wymiany torów między stacjami Lublin a Lublin Zemborzyce. Dzięki inwestycji wartej 367 mln zł i elektryfikacji 100 km trasy, skróci się czas podróży. Będą komfortowe przystanki i wyższy poziom bezpieczeństwa na przejazdach.

więcej
5 lipca 2017 r.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła 4 wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w III naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Unijne wsparcie dla PLK na realizację 4 projektów wynosi ponad 3 mld zł, to jest ponad 816 mln EUR. PLK są największym beneficjentem środków instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).

więcej
30 czerwca 2017 r.

40 przebudowanych i komfortowych stacji oraz przystanków, krótszy czas przejazdu, większa dostępność do kolei. Mieszkańcy Szczecina zyskają nowe możliwości podróży w  całej metropolii. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły dwa przetargi na zaprojektowanie i modernizację linii kolejowych.

więcej
27 czerwca 2017 r.

Zmodernizowana stacja Rawicz, krótsze podróże, wyższy komfort obsługi pasażerów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa - to niektóre z planowanych efektów prac PKP Polskich Linii Kolejowe S.A. na odcinku Rawicz – Leszno, na linii Poznań Wrocław. Dziś spółka podpisała umowę za 355 mln zł netto.

więcej
23 czerwca 2017 r.

Ponad 3/4  wszystkich towarów przewiezionych na kolei w I kwartale 2017 r. stanowiły ładunki z grup węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny (43,8 % ), rudy metali (20,8%), koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej oraz gazy wytwarzane metodami przemysłowymi (11,9%). To efekt wzrostu popytu na te towary, które w ostatnich latach dotknęła wyraźna dekoniunktura.

więcej
21 czerwca 2017 r.

Przedstawiciele firmy Hyper Poland sp. z o.o. wzięli udział w europejskim półfinale konkursu Hyperloop One Global Challenge, który odbył się w dniach 5-7 VI w Amsterdamie. Reprezentanci Polski zaproponowali trasę Warszawa-Łódź-Wrocław i wraz z innymi ośmioma propozycjami, na pierwszą w Europie trasę Hyperloop, dostali się do półfinału.

więcej
21 czerwca 2017 r.

Pół miliona kilometrów przejechał pierwszy z dwudziestu pociągów Flirt wyprodukowanych przez Stadler Polska dla PKP Intercity.

więcej
14 czerwca 2017 r.

Atrakcje turystyczne południowego Śląska jeszcze bardziej dostępne dla podróżujących koleją. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na rewitalizację odcinka Bielsko Biała Lipnik – Wilkowice Bystra. To pierwszy odcinek modernizacji trasy z Czechowic-Dziedzic przez Bielsko-Białą do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów, skrócą się podróże i usprawni się przewóz towarów na Śląsku.

więcej
8 czerwca 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania i wykonania prac na trasie Kraków-Zakopane na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka. A także na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona-Bielsko Biała.

więcej
7 czerwca 2017 r.

Skanska podpisała z PKP PLK umowę na wykonanie rewitalizacji linii kolejowej nr 151 na odcinkach Bierawa–Nędza oraz Racibórz– Krzyżanowice w ramach projektu inwestycyjnego pn.: „Prace na linii kolejowej E-59 na odcinku Kędzierzyn Koźle–Chałupki (granica Państwa)”.

więcej
7 czerwca 2017 r.

Grupa CTL Logistics uruchomiła przewozy na Bałkany. Pierwszy pociąg spółki pokonał trasę z Dąbrowy Górniczej do Chorwacji, przewożąc szyny o długości 120 m.

więcej
5 czerwca 2017 r.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował dane o przewozach towarowych za kwiecień 2017 r. W tym miesiącu masa towarów przewiezionych koleją wzrosła o 9,9% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

więcej
2 czerwca 2017 r.

W czwartek (1 VI) na Dworcu Głównym w Olsztynie odbyła się uroczysta prezentacja nowego pociągu spalinowego PESA Link. To kolejny z pięciu zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce nowoczesnych pojazdów, które właśnie zaczynają jeździć w barwach Polregio – największego polskiego przewoźnika kolejowego.

więcej
30 maja 2017 r.

Będą nowe przystanki w Ustce i Słupsku oraz komfortowe perony dla mieszkańców 20 miejscowości na trasie ze Szczecinka do Ustki. Skróci się czas podróży i zwiększy poziom bezpieczeństwa. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za ponad 200 mln zł. Projekt znajduje się w RPO Województwa Pomorskiego.

więcej
24 maja 2017 r.

Stołeczny ratusz poinformował, że Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na dostawę nowych pociągów. Spółka chce kupić 37 sześciowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pierwsza dostawa wagonów przewidziana jest w ciągu 20 miesięcy od daty podpisania umowy, a dalsze odbywać się będą sukcesywnie w przeciągu 53 miesięcy.

więcej
24 maja 2017 r.

1 miliard zł na inwestycje w linię szerokotorową, 250 pociągów w 2017 r. i 800 tys. TEU, prognozowane w 2020 r. – to liczby podane w Katowicach podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego przez organizatorów TMTM – jednej z odnóg Nowego Jedwabnego Szlaku.

więcej
23 maja 2017 r.

się I edycja Forum Pasa i Szlaku (Belt and Road Forum), w którym udział wzięło kilkudziesięciu przywódców państw z całego świata, w tym premier Polski Beata Szydło. Pas i Szlak to chiński program rewitalizacji Jedwabnego Szlaku łączącego Azję z Europą.

więcej
16 maja 2017 r.

Sprawniejszy i szybszy przewóz towarów, większe bezpieczeństwo – to oczekiwane efekty prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na północnym szlaku magistrali Węglowej. Zarządca infrastruktury podpisał 9 maja kolejną umowę na przebudowę odcinka między Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem. Na zadanie przeznaczył ok. 60 mln złotych.

więcej
12 maja 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały 4 V umowę wartą 27 mln zł na budowę tunelu w Łochowie.

więcej
11 maja 2017 r.

PKP LHS i Koleje Ukraińskie podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego projektu elektryfikacji linii kolejowej na granicy.

więcej
10 maja 2017 r.

Rozwój transportu pasażerskiego na trasie Malbork-Grudziądz, zwiększenie niezawodności i bezpieczeństwa Warszawskiej Kolei Dojazdowej, nowoczesne centrum komunikacyjne w Legionowie – to tylko niektóre projekty zrealizowane w całym kraju dzięki wsparciu Funduszu Szwajcarskiego. Szwajcarsko-Polski Program Współpracy przeznaczył na projekty z zakresu transportu łącznie ok. 38 mln franków szwajcarskich.

więcej
9 maja 2017 r.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny w marcu przewozy ładunków wzrosły rok do roku o 11,1% i wyniosły 45,4 mln t. W transporcie kolejowym w tym miesiącu były one wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 4,2% i osiągnęły wartość 20,4 mln t. Lider krajowego rynku kolejowych przewozów towarowych, Grupa PKP Cargo, uzyskała w badanym okresie 52,29% udziału w rynku pod względem pracy przewozowej i 44,6% pod względem masy towarowej.

więcej
27 kwietnia 2017 r.

Konsorcjum spółek Grupy STRABAG oraz firmy Krakowskie Zakłady Automatyki SA. zmodernizuje 20-kilometrowy fragment linii E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy–Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. To obecnie największa inwestycja kolejowa w Polsce, której wartość wynosi 966 mln zł.

więcej
20 kwietnia 2017 r.

Nowy przystanek w Gorzowie od czwartku zapewni pasażerom pociągów regionalnych i dalekobieżnych dobrą obsługę. Rozpocznie się modernizacja dwukilometrowej estakady na głównej trasie kolejowej Tczew – Kostrzyn. Przebudowany będzie peron na stacji Gorzów. Prace realizowane są w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wartego 111 mln zł.

więcej
18 kwietnia 2017 r.

Za około 646 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowy na modernizację linii Warszawa – Radom. Efektem dla pasażerów będzie skrócenie czasu przejazdu i komfortowa obsługa na 13 przebudowanych stacjach i przystankach. PLK zwiększy poziom bezpieczeństwa m.in. na 31 przejazdach kolejowo – drogowych. 6 nowych wiaduktów dodatkowo usprawni ruch drogowy.

więcej
11 kwietnia 2017 r.

Mieszkańcy półwyspu helskiego mogą pozbyć się złudzeń. Nie zanosi się na elektryfikację linii kolejowej do Helu. Ostatnio PKP PLK ogłosiło podpisanie nowych umów na projekty, na które wyda 5,5 mld zł, ale nie zapisano tam trasy helskiej.

więcej
6 kwietnia 2017 r.

Konsorcjum firm STRABAG, ZUE i BUDIMEX zmodernizuje 63 km dwutorowej zelektryfikowanej linii kolejowej nr E20 między Żychlinem a Barłogami.  Inwestycja wykonana zostanie w formule „buduj” z planowanym terminem zakończenia w październiku 2020 r. Koszt przebudowy wyniesie ok. 560 mln PLN netto.

więcej
3 kwietnia 2017 r.

Modernizacja linii E59, łączącej Wielkopolskę z Wrocławiem, obejmie ostatni 70 km odcinek z Czempinia do granicy województwa dolnośląskiego. Efektem będzie lepsza obsługa pasażerów na stacjach, krótszy czas podróży oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Wiosną PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpiszą umowy z wykonawcami warte 1,5 mld zł.

więcej
30 marca 2017 r.

Od 11 VI na szlaku kolejowym z Warszawy przez Puławy do Lublina nie będą kursowały żadne pociągi, i to aż do 2019 r. A to dlatego, że w tym czasie trwać będzie modernizacja magistrali kolejowej E7 na trasie Warszawa, Otwock, Pilawa, Puławy Lublin.

więcej
28 marca 2017 r.

Podczas konferencji prasowej, 17 III w Warszawie, zarząd PKP Cargo S.A. przedstawił wyniki Grupy w 2016 r. Spółka poniosła stratę odnotowując zysk netto na poziomie -41 mln zł (w roku 2015 94 mln zł). Przychody z działalności operacyjnej przekroczyły 4 411 mln zł (-0,1% r/r), EBITDA wyniosła 562 mln zł (-12% r/r), a koszty działalności operacyjnej wzrosły o 4% do poziomu 4 437 mln zł.

więcej
23 marca 2017 r.

Przystanki na Zabłociu i Krzemionkach ułatwią podróże w ruchu aglomeracyjnym oraz międzyregionalnym. Łącznica skróci przejazd z Krakowa do Skawiny, Oświęcimia i Zakopanego.

więcej
20 marca 2017 r.

Sprawniejszy przewóz pasażerów i towarów, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz lepsza obsługa podróżnych na stacjach i przystankach linii Trzebinia – Oświęcim – to podstawowe efekty inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zarządca infrastruktury ogłosił przetarg na prace, szacowany na 324 mln zł.

więcej
16 marca 2017 r.

W dniach 8-10.02.2017, w hotelu Muflon w Ustroniu, odbyła się VII edycja konferencji „Systemy kolejowe” zorganizowana przez firmy První Signální z Ostrawy oraz Oltis Polska, przedstawiciela holdingu Oltis na polskim rynku.

więcej
8 marca 2017 r.

Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów m.in. w Kuźni Raciborskiej i Nędzy, poprawi się też przewóz towarów dzięki remontowi linii kolejowej Bierawa - Nędza oraz Racibórz - Krzyżanowice (nr 151). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły kolejny przetarg w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica państwa)”, wartego ponad 194 mln zł, finansowanego z budżetu państwa.

więcej
7 marca 2017 r.

Szybsza i bezpieczniejsza podróż, wygodne stacje i przystanki w woj. świętokrzyskim – taki efekt prac planują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ogłoszono przetarg na dokumentację projektową dla linii Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów. Inwestycja w Krajowym Programie Kolejowym z POIiŚ oszacowana jest na blisko 600 mln zł.

więcej
7 marca 2017 r.

Zawód kolejarza kojarzy się z typowo męską profesją. Tymczasem w PKP Intercity pracuje obecnie ponad 2100 kobiet. Najczęściej można je spotkać w okienkach kasowych i na pokładach pociągów. Jednak pań nie brakuje także wśród zespołów technicznych. Z okazji Dnia Kobiet PKP Intercity prezentuje kobiecą twarz polskiej kolei.

więcej
2 marca 2017 r.

Rozważane jest utworzenie pierwszego bezpośredniego odcinka kolei Nowy Targ-Zakopane. Pomiędzy tymi miastami może zostać uruchomionych nawet piętnaście par pociągów regionalnych.

więcej
28 lutego 2017 r.

W ostatni piątek wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel oraz prezes PKP Polskich Lini Kolejowych Ireneusz Marchel podsumowali ubiegły rok i przedstawili plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową w 2017 r.

więcej
21 lutego 2017 r.

Stadler podpisał z Merseytravel historyczny kontrakt o wartości 700 milinów funtów szterlingów. W ramach umowy Stadler zbuduje 52 pociągi metra dla sieci kolei miejskiej Merseytravel w Liverpoolu, a także będzie prowadził utrzymanie pojazdów przez kolejne 35 lat.

więcej
14 lutego 2017 r.

Dojazd do Zakopanego niezależnie od pory roku jest zadaniem dla osób cierpliwych i wytrwałych. Przejechanie ok. 100 km z Krakowa do stolicy Tatr zajmuje prawie 3,5 godz., a podróż pociągiem TLK z Gdańska prawie 13 godz. Kiedy ta trasa przeniesie się w XXI wiek? Odpowiedź na to pytanie zależy od pieniędzy, jakimi będzie dysponowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

więcej
13 lutego 2017 r.

W 2017 r. na trasie Rzeszów-Przemyśl PKP PLK wykonają prace za 33 mln zł. W II kwartale tego roku rozpocznie się przebudowa 11 obiektów inżynieryjnych, w tym 7 wiaduktów na odcinku Jarosław–Radymno.

więcej
11 lutego 2017 r.

Tramwaje Warszawskie otrzymały decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy zajezdni tramwajowej „Annopol”. Będzie to pierwszy tego typu obiekt zbudowany w Warszawie od 1963 r., kiedy to otwarto zajezdnię „Żoliborz”.

więcej
9 lutego 2017 r.

Stacje: Luboń, Mosina, Czempiń dostosowane do potrzeb pasażerów. Krótszy czas podróży na trasach regionalnych i z Poznania do Wrocławia oraz bezkolizyjne skrzyżowania z drogami – to efekty modernizacji linii Poznań - Czempiń. Zaawansowanie prac przekroczyło 85 %. Prace zakończą się przed wakacjami.

więcej
7 lutego 2017 r.

Sprawniej pojadą towary w kierunku gdyńskiego portu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą przepustowość linii i zapewnią bezpieczniejszy przewóz ładunków pomiędzy Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem. To już kolejne zadanie PLK realizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

więcej
5 lutego 2017 r.

Europę warto zwiedzać pociągiem, a to jeszcze łatwiejsze z promocją biletu Interrail. Dzięki zniżce można liczyć nawet na rabat w wysokości ponad 100 euro. Promocja obejmuje zarówno opcję podróży po całej Europie, jak i po wybranym kraju. Oferta jest ważna do końca marca 2017 r.

więcej
3 lutego 2017 r.

Znowu przesunął się termin zakończenia budowy połączenia kolejowego Katowice–Lotnisko Pyrzowice. Ostatecznie ma ono być gotowe w 2021 r.

więcej
30 stycznia 2017 r.

Od 8 V PLL LOT uruchomi bezpośrednie połączenie z Warszawy do Astany w Kazachstanie. Polski przewoźnik będzie latał tam w poniedziałki, środy, piątki i soboty, a z Kazachstanu do stolicy Polski we wtorki, czwartki, soboty i niedziele.

więcej
24 stycznia 2017 r.

Spółka OT Logistics S.A. jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na zakup 51% udziałów w spółce AD Montecargo z Czarnogóry, zajmującej się kolejowymi przewozami towarowymi.

więcej
24 stycznia 2017 r.

Wiele wskazuje na to, że najstarszy mechaniczny kolejowy most zwodzony w Europie, położony w podszczecińskich Podjuchach, doczeka się wreszcie przebudowy.

więcej
17 stycznia 2017 r.

Przewozy Regionalne podpisały - 12 stycznia, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie - list intencyjny z siedmioma przewoźnikami autobusowymi działającymi w różnych regionach kraju, na mocy którego wspólnie zaoferują zintegrowaną usługę transportową. Spółka, działająca od niedawna pod marką handlową Polregio, poinformowała także o pozytywnym wyniku finansowym za 2016 r.

więcej
17 stycznia 2017 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały (9 I 2017 r.) umowy z Województwem Dolnośląskim na przeprowadzenie rewitalizacji odcinków linii kolejowych Wrocław Główny–Świdnica i Legnica–Dzierżoniów Śląski.

więcej
14 stycznia 2017 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki I konkursu programu sektorowego INNOTABOR. Dofinansowanie w wysokości prawie 157 mln zł otrzyma 13 nowatorskich projektów spośród 14 zgłoszonych w konkursie.

więcej
13 grudnia 2016 r.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 9 XII w Warszawie, właściciele firm Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler, Solange Olszewska oraz Peter Spuhler, poinformowali o powołaniu spółki joint venture pod nazwą Solaris Tram Sp. z o.o. Poprowadzi ona w Środzie Wielkopolskiej wspólny zakład.

więcej
6 grudnia 2016 r.

Województwo Małopolskie oficjalnie odebrało pierwszych sześć elektrycznych pociągów z rodziny Impuls - produkcji nowosądeckiej firmy Newag SA. W połowie grudnia składy te zostaną skierowane na trasy kolei aglomeracyjnej.

więcej
5 grudnia 2016 r.

Międzynarodowa Konferencja Kolejowa i Wystawa (IRFC) jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu międzynarodowego sektora kolejowego. Jest to spotkanie najważniejszych menedżerów, ekspertów kolejowych i logistycznych, klientów, polityków i przedstawicieli instytucji z całej Europy. Szósta edycja IRFC odbędzie się w Pradze w dniach 22-24 marca 2017 (środa-piątek) w Clarion Hotel Prague. Jej mottem będzie: „Let’s make European Railway EASY!“ Językami obrad będą angielski, czeski i rosyjski. Zapewniono tłumaczenia symultaniczne.

więcej
30 listopada 2016 r.

Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego skierowali do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka list, w którym krytykują koncepcję przedłużenia „szerokiego toru” ze Sławkowa do czeskiej granicy.

więcej
28 listopada 2016 r.

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wziął udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Infrastruktury w Krasiczynie, poświęconym możliwościom rozwoju połączeń komunikacyjnych między Polską a Ukrainą.

więcej
22 listopada 2016 r.

W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się w ubiegłym tygodniu (14 XI) spotkanie z delegacją chińskiej prowincji Xinjiang. Tematem rozmów był rozwój przewozów towarowych Nowym Jedwabnym Szlakiem. Tego samego dnia w siedzibie PKP Cargo podpisano memorandum o współpracy  w ramach projektu Suchy Międzynarodowy Port Urumqui i Kolejowy Szlak Polska-Chiny.

więcej
16 listopada 2016 r.

Nowe połączenia krajowe, lepsze czasy przejazdu, pojazdy Flirt3 i PesaDART na kolejnych relacjach – tak przedstawia się roczny rozkład jazdy pociągów 2016/2017 PKP Intercity. Zmiany zaczną obowiązywać od 11 XII, ale bilety są już w sprzedaży. Niestety, z powodu zaplanowanej modernizacji infrastruktury, niektóre przejazdy będą również trwały dłużej niż dotychczas.

więcej
9 listopada 2016 r.

Ponad 6,5 mld zł kosztowała będzie modernizacja linii kolejowych przy wschodniej granicy w ramach programu Magistrali Wschodniej. Inwestycja zostanie zrealizowana w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014‑2020.

więcej
2 listopada 2016 r.

Zgodnie z podstawową listą Krajowego Programu Kolejowego na wykonanie 13 projektów w województwie wielkopolskim PKP PLK zamierza przeznaczyć 5 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje 9 projektów o wartości ponad 3,5 mld zł – oczekują one na ewentualną możliwość realizacji. Łącznie daje to 22 projekty o wartości blisko 9 mld zł.

więcej
25 października 2016 r.

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa podpisała umowę na modernizację systemu sterowania ruchem kolejowym i przebudowę układu torowego na stacji Zamość Bortatycze LHS.

więcej
25 października 2016 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizację stacji Medyka. Projekt za 51 mln zł ma poprawić obsługę przewozów towarowych. To jedno z ośmiu miejsc, które wyremontuje zarządca infrastruktury w ramach projektu wartego prawie 250 mln zł.

więcej
18 października 2016 r.

Od 11 XII – 31 pociągów więcej, aż o 13,5 mln zł większe dofinansowanie, uruchomienie trzeciej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Tarnowa oraz przejęcie przez Koleje Małopolskie obsługi linii Tarnów – Nowy Sącz – Krynica – to najważniejsze punkty nowej oferty kolejowej.

więcej
11 października 2016 r.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa dwóch gdyńskich przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia-Karwiny i Gdynia-Stadion.

więcej
4 października 2016 r.

Przewozy Regionalne kupią i zmodernizują w najbliższym czasie ponad 50 pojazdów. Będzie to możliwe dzięki umowie podpisanej w ubiegłą środę przez spółkę z konsorcjum: Banku Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR), PKO Banku Polskiego i Banku Zachodniego WBK.

więcej
4 października 2016 r.

PKP PLK podpisały umowę na przebudowę torów, modernizację przejazdów kolejowo-drogowych oraz obiektów inżynieryjnych na 51-kilometrowym odcinku linii Łuków–Parczew.

więcej
27 września 2016 r.

Koleje Mazowieckie planują budowę od podstaw nowoczesnej bazy utrzymaniowo-naprawczej dla taboru kolejowego w Sochaczewie. Spółka zakupiła już niezbędne grunty o łącznej powierzchni 6,6 ha.

więcej
27 września 2016 r.

W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli ustawy o transporcie kolejowym oraz niektórych innych ustaw. Kluby zgodziły się, aby pracować nad nim dalej w Komisji Infrastruktury.

więcej
21 września 2016 r.

Na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy, podczas paneli i spotkań dyskutowano także o działaniach na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiej branży kolejowej oraz obecnym programie inwestycyjnym i głównych kierunkach zmian na kolei.

więcej
21 września 2016 r.

Za 29 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawią transport kolejowy na liniach towarowych nr 154 między stacjami Łazy–Dąbrowa Górnicza Towarowa i nr 171 na odcinku DG Towarowa–Kozioł oraz Dąbrowa Górnicza Towarowa–Panewnik.

więcej
13 września 2016 r.

W ubiegłym tygodniu, na terenie bocznicy KWK Jankowice w Rybniku, odbyła się prezentacja jednej z najsilniejszych w Polsce lokomotyw manewrowych typu DE 6400 w barwach DB Cargo Polska.

więcej
6 września 2016 r.

1 IX rozpoczęły się odbiory techniczne na największym i najnowocześniejszym, dworcu multimodalnym w Polsce - Łodzi Fabrycznej. Pierwsze rozkładowe pociągi odjadą z nowego obiektu w grudniu tego roku.

więcej
6 września 2016 r.

Na linii Pomorskiej Kolei Metropolitarnej trwają intensywne prace, aby jak najszybciej przewrócić ruch pociągów, który musiał zostać wstrzymany po lipcowych ulewach na obszarze całego Trójmiasta i okolic.

więcej
9 sierpnia 2016 r.

Urząd Transportu Kolejowego opublikował w ubiegłym tygodniu dane dotyczące przewozów pasażerskich i towarowych za pierwsze sześć miesięcy 2016 r.

więcej
9 sierpnia 2016 r.

W ubiegłym tygodniu wraz z ostatnimi pielgrzymami Światowych Dni Młodzieży, którzy odjechali do domów z krakowskich dworców, zakończył pracę specjalny sztab – Kolejowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Kolej obsłużyła podczas tego wydarzenia 1,1 mln podróżnych. Wszystko przebiegło sprawnie i bez większych zakłóceń.

więcej
8 sierpnia 2016 r.

PKP PLK w obecnej perspektywie finansowej skupia się na poprawie warunków dla przewoźników towarowych. Jeszcze w tym roku zrealizowanych zostanie 13 zadań na terenie Górnego Śląska, które zapewnić mają pełną przejezdność szlaków w okresie szczytu przewozowego i likwidację tzw. wąskich gardeł.

więcej
19 lipca 2016 r.

Tuż przed wakacjami odbyły się w Warszawie, z udziałem przedstawicieli sektora logistycznego i firm spedycyjnych, specjalne warsztaty zorganizowane przez Far East Land Bridge Ltd. (FELB), prezentujące dynamicznie zmieniające się możliwości transportu szynowego. Jeszcze dziesięć lat temu przewóz koleją towarów z Chin do Europy trwał miesiąc - dzisiaj jest to możliwe w ponad dwukrotnie szybszym czasie.

więcej
19 lipca 2016 r.

W czerwcu pociągi SKM obsługujące trzy trasy wchodzące w skład projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (Gdańsk-Kartuzy, Gdańsk Wrzeszcz-Gdynia Główna i Kościerzyna-Gdynia) przewiozły łącznie 218 tys. pasażerów – poinformował pomorski urząd marszałkowski.

więcej
14 lipca 2016 r.

Otwarcie rynku kolejowych przewozów pasażerskich zbliża się coraz bardziej – w ubiegłym tygodniu komisja transportu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła trójstronne porozumienie w tym zakresie.

więcej
28 czerwca 2016 r.

Na terminalu przeładunkowym Grupy PKP Cargo, 13 VI, prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, a także minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk uczestniczyli w inauguracji chińskiego pociągu kontenerowego, który przyjechał do Europy po raz pierwszy pod zjednoczoną marką China Railway Express.

więcej
28 czerwca 2016 r.

Komisja Europejska pozytywnie oceniła wszystkie wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w II naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014–2020. Unijne wsparcie na realizację 10 projektów wynosi 7 mld zł (ponad 1,6 mld euro).

więcej
21 czerwca 2016 r.

Na berlińskim dworcu Friedrichstrasse, 16 VI, oficjalnie przekazano niemieckiemu przewoźnikowi Niederbarnimer Eisenbahn (NEB) pierwszy pociąg DMU Link wyprodukowany przez bydgoską Pesę.

więcej
20 czerwca 2016 r.

Samorząd województwa dolnośląskiego zakupi 11 nowych szynobusów dla Kolei Dolnośląskich S.A., które obsługują lokalne połączenia w regionie. W ciągu najbliższych dwóch lat wyda na ten cel 258 mln zł.

więcej
15 czerwca 2016 r.

Na Łódź Fabryczną wjadą wszystkie typy pociągów PKP Intercity kursujące obecnie między Łodzią a Warszawą. Przez nowy dworzec, który ma być oddany do użytku w grudniu tego roku, kursować będzie 109 pociągów na dobę. To dwie najważniejsze informacje jakie przedstawiono na ubiegłotygodniowej konferencji z udziałem przedstawicieli PKP PLK, przewoźników oraz władz regionu.

więcej
7 czerwca 2016 r.

Od 17 VI Przewozy Regionalne uruchomią bezpośrednie pociągi z Białegostoku do Kowna. Nowe połączenie będzie realizowane we współpracy z Kolejami Litewskimi, a finansować je będzie Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

więcej
31 maja 2016 r.

W ramach koncepcji budowy krótszego połączenia z Warszawy do Kielc PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę stacji Włoszczowa Północ.

więcej
25 maja 2016 r.

Grupa PKP Cargo podsumowała I kwartał 2016 r. W tym okresie spółka przy wyższych przychodach (1,03 mld zł, wzrost o 15% rdr) i nakładach inwestycyjnych (185 mln zł, wzrost o 73% rdr) zanotowała ujemny wynik netto (-66 mln zł).

więcej
25 maja 2016 r.

Operator logistyczny dls Land und See Spedition GmbH, z centralą w Siek koło Hamburga, obchodzi w tym roku 30-lecie działalności na rynku. Firma, poza Niemcami, działa z powodzeniem także w Polsce i kilku innych krajach Europy Wschodniej.

więcej
20 maja 2016 r.

W środę 1 czerwca, w Dniu Dziecka rusza „Lato z Parowozami”, cykl organizowanych przez PKP CARGO imprez promujących, zwłaszcza wśród najmłodszych, historię i tradycje kolejnictwa.

więcej
17 maja 2016 r.

Blisko 1,2 mld zł przeznaczą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na inwestycje w województwie podkarpackim w latach 2016-2023.

więcej
10 maja 2016 r.

Od dawna oczekiwana modernizacja magistrali kolejowej E7 z Warszawy do Lublina, a później także dalej, aż do przejścia granicznego w Dorohusku, wchodzi wreszcie w decydującą fazę.

więcej
26 kwietnia 2016 r.

Po siedmiu miesiącach negocjacji pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą Unii Europejskiej i Komisją Europejską (tzw. trylog) wypracowano w końcu ostateczny kompromis dotyczący kształtu przepisów w politycznej części IV pakietu kolejowego. Nieformalne porozumienie osiągnięte przez negocjatorów musi teraz zostać zatwierdzone przez Radę UE i Parlament Europejski.

więcej
26 kwietnia 2016 r.

PKP Intercity w I kwartale 2016 r. przewiozło o 30% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2015 r. - poinformował nowy prezes spółki Marek Chraniuk. W sumie podróż pociągami spółki odbyło 8,2 mln pasażerów.

więcej
19 kwietnia 2016 r.

Jest szansa, że w 2020 r. Katowice będą miały alternatywne pasażrskie połaczenie kolejowe do Krakowa przez Oświęcim. Ale zanim to się stanie, najpierw muszą zostać wyremontowane zniszczone tory.

więcej
18 kwietnia 2016 r.

13 kwietnia rada nadzorcza Przewozów Regionalnych zakończyła postępowanie kwalifikacyjne, wybierając Krzysztofa Mamińskiego na stanowisko prezesa zarządu – dyrektora generalnego. Mamiński z koleją związany jest od 36 lat. Pracę rozpoczął w 1980 r., w Ośrodku Informatyki CDOKP W Warszawie.

więcej
30 marca 2016 r.

Grupa PKP Cargo ogłosiła wyniki finansowe za 2015 r. - zysk netto wyniósł 31 mln zł i był o 60% niższy w roku poprzednim kiedy osiągnął 78 mln zł. Poprawiły się za to przychody spółki, które zatrzymały się na poziomie 4 554 mln zł (+7% rdr). Podczas prezentacji wyników prezes Grupy Maciej Libiszewski poinformował także o korektach, które już zostały i jeszcze będą wprowadzane w strategii rozwoju spółki do roku 2020.

więcej
22 marca 2016 r.

Projekt budowy trzech nowych połączeń tramwajowych w aglomeracji śląskiej na katowickiej konferencji „Tramwaj - sprawny, efektywny środek komunikacji miejskiej”, przedstawił Tadeusz Freisler, prezes Tramwajów Śląskich.

więcej
22 marca 2016 r.

Nowosądecki Newag S.A. otrzyma dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), w wysokości 15 415 421,34 zł, na realizację projektu hybrydowego zespołu trakcyjnego.

więcej
15 marca 2016 r.

W minioną niedzielę ruszył pierwszy rozkładowy kurs z Łodzi do Warszawy realizowany przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. To obecnie najszybsze połączenie łączące te dwa miasta – podróż trwa zaledwie 62 minuty. 5 III, na dworcu Warszawa Wschodnia, odbyła się jego oficjalna inauguracja.

więcej
7 marca 2016 r.

Jak podało PKP Intercity od 29 kwietnia składy Pendolino pojawią się w Jeleniej Górze i Kołobrzegu. Zgodę na objęcie nowych miejscowości obsługą najszybszych pociągów w Polsce wydała Komisja Europejska. Pendolino kursować będą popołudniami z Warszawy, przez Wrocław i Wałbrzych, do Jeleniej Góry.

więcej
7 marca 2016 r.

Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie służb komisji z poszczególnych sektorów gospodarki polskiej.

więcej
1 marca 2016 r.

Bezpośrednie połączenie kolejowe Gorzów Wlkp.-Berlin-Gorzów Wlkp. zostanie uruchomione 12 III tego roku. Obsługą linii zajmie się niemiecka spółka Arriva, będąca podwykonawcą Przewozów Regionalnych.

więcej
23 lutego 2016 r.

W najbliższych latach PKP PLK zmierza zmodernizować linie na Górnym i Dolnym Śląsku, poprawić dostęp kolejowy do portów morskich oraz przeprowadzić remonty szlaków towarowych – wszystko po to aby poprawić warunki dla przewoźników towarowych. Na planowanych przedsięwzięciach zyskają również podróżni bo modernizowane trasy usprawnią przy okazji ruch pasażerski.

więcej
16 lutego 2016 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe wykonują szereg prac usprawniających transport kolejowy w ruchu aglomeracyjnym – to zarówno inwestycje w obrębie miast, jak i na liniach dojazdowych, a także montaż nowoczesnych urządzeń i systemów sterowania ruchem. Nowa infrastruktura pozwala nie tylko na tworzenie alternatywy dla samochodów, ale także na budowanie zintegrowanych centrów przesiadkowych. Poprawia się także jakość i atrakcyjność kolei w obsłudze dużych miast.

więcej
10 lutego 2016 r.

Z danych przedstawionych przez Urząd Transportu Kolejowego za 2015 r. wynika, że Polacy na nowo przekonują się do kolei. Rośnie liczba podróżnych, zwłaszcza na pasażerskich połączeniach dalekobieżnych. Niestety, pogłębia się za to zapaść kolejowych przewozów towarowych, które znów odnotowały spadki.

więcej
3 lutego 2016 r.

Rośnie poziom bezpieczeństwa na kolei - w ubiegłym roku wydarzyło się najmniej wypadków od dekady. Liczba kolizji i wykolejeń, w których – kolejny już rok – nikt nie ucierpiał, zmniejszyła się w porównaniu do 2014 r. o 12%. O tyle samo spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

więcej
25 stycznia 2016 r.

W 2015 r. po raz pierwszy od 6 lat PKP Intercity zanotowały wzrost liczby przewiezionych pasażerów. W sumie z usług przewoźnika skorzystało 31,2 mln klientów, czyli o 5,6 mln podróżnych więcej niż rok wcześniej.

więcej
25 stycznia 2016 r.

W Poznaniu, po ciężkiej chorobie w wieku 77 lat, zmarł dr hab. inż. Ryszard Maria Suwalski, jeden z najwybitniejszych polskich konstruktorów taboru szynowego, twórca systemu samoczynnej zmiany rozstawu kół pojazdów szynowych SUW 2000. który w 2003 r. otrzymał nagrodę prezydenta RP.

więcej
20 stycznia 2016 r.

470 wagonów oraz 7 lokomotyw obejmie pierwsza faza nowego programu inwestycyjnego PKP Intercity. Przewoźnik ogłasza przetargi na modernizacje wagonów oraz lokomotyw. Zmodernizowane i naprawione wagony mają wjechać na tory jeszcze w tym roku.

więcej
18 stycznia 2016 r.

Złoty Pociąg istnieje – to nowa akcja promująca podróże expressami PKP Intercity. Do końca lutego bilety na przejazdy w 200 wybranych pociągach można nabyć już od 29 zł. Promocyjnej sprzedaży biletów towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia, w których uczestnicy mogą wygrać 2 sztabki złota i inne nagrody.

więcej
7 stycznia 2016 r.

Już od 9 stycznia następne PesaDARTY wyruszą w drogę. Nowoczesne składy pojawią się na trasie do Katowic, Bielska Białej, Wisły i Warszawy. Kolejne pociągi trafią także do Białegostoku i Lublina. PKP Intercity na zakup 20 nowoczesnych składów pozyskało ponad 545 mln unijnego dofinansowania.

więcej
5 stycznia 2016 r.

DB Schenker Rail Polska we współpracy z Polskim Naukowym Towarzystwem Kolejowo-Technicznym zrealizuje transport kolejowych zabytków - żurawia EDK 1000, parowozu bezpaleniskowego 1U, lokomotywy spalinowej SM 30 oraz parowozu TY2.

więcej
31 grudnia 2015 r.

30 grudnia 2015 roku Koleje Mazowieckie odebrały ostatnie wagony piętrowe oraz lokomotywę Gamma, wyprodukowane przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. Tym samym został zrealizowany cały kontrakt na 24 pojazdy. Składy były testowane m.in. w zakresie kompatybilności z posiadanymi już przez KM wagonami piętrowymi. Obecnie odbywają się szkolenia maszynistów.

więcej
29 grudnia 2015 r.

Spółka VTG Aktiengesellschaft (WKN: VTG999), wiodący w Europie właściciel wagonów i organizator logistyki kolejowej, podkreśla swoje zainteresowanie polskim rynkiem transportu kolejowego, poprzez otwarcie w Warszawie oddziału dzierżawy wagonów.

więcej
28 grudnia 2015 r.

W siedzibie LOTOS Kolej w Gdańsku 23 grudnia podpisano umowę pomiędzy NEWAG S.A. a LOTOS Kolej na dostawę 5 pięciu czteroosiowych lokomotyw GRIFFIN E4DCU-DP.

więcej
14 grudnia 2015 r.

PKP PLK, zgodnie z ubiegłorocznymi deklaracjami, wznowi ruch na jednym z najważniejszych szlaków kolejowych w Polsce – od połowy grudnia na trasę z Warszawy do Białegostoku powrócą bezpośrednie połączenia pociągami. 

więcej
14 grudnia 2015 r.

W ubiegłym tygodniu do użytku pasażerów oddano nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia. Obiekt o powierzchni ok. 1,3 tys. m2 położony jest bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich.

więcej
7 grudnia 2015 r.

Od 14 grudnia ruszy Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA), pozwalająca podróżnym na przejazdy koleją regionalną oraz komunikacją publiczną w Krakowie i Tarnowie. 

więcej
7 grudnia 2015 r.

Od 13 grudnia, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, o godzinę skróci się przejazd pociągiem na trasie Katowice – Gdynia, a o 20 minut z Katowic do Wrocławia.

więcej
4 grudnia 2015 r.

W ubiegłym tygodniu minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk odwołał z Rady Nadzorczej PKP wiceprzewodniczącego, a także kilku jej członków. 

więcej
1 grudnia 2015 r.

Wydawnictwo Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa po raz czwarty przyznało zaszczytne tytuły Kreatorów Budownictwa. Wśród laureatów znalazła się firma Track Tec.

więcej
30 listopada 2015 r.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła w ubiegłym tygodniu ocenę dotyczącą działalności Grupy PKP w latach 2010-2012 i w I półroczu 2013. Wypadła ona negatywnie.

więcej
24 listopada 2015 r.

PKP Cargo, PKN Orlen i Euronaft Trzebinia porozumiały się w sprawie sprzedaży aktywów kolejowych, należących do Grupy Orlen. Transakcja o wartości ponad 250 mln zł obejmie udziały Orlen KolTrans i zorganizowaną część przedsiębiorstwa Euronaft Trzebinia.

więcej
21 listopada 2015 r.

Nowosądecki Newag opublikował wyniki za III kwartały 2015 r. Zysk netto spółki wyniósł 9 mln zł przy 72,6 mln w analogicznym okresie 2014 r. W porównaniu z poprzednim rokiem o 17,9% spadły też przychody firmy. 

więcej
17 listopada 2015 r.

„Switcher” – specjalistyczny, polski wagon do przewozu i rozładunku rozjazdów kolejowych, wyprodukowany przez Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe „Bieżanów” został sprawdzony w warunkach polowych. Dostarczył on, na poligon badawczy PKP PLK na stacji w Świdniku, podwójny rozjazd krzyżowy na podrozjazdnicach strunobetonowych (Rkpd 60E1-190-1:9), który będzie obiektem badań.

więcej
14 listopada 2015 r.

Od lipca do września Grupa PKP Cargo wypracowała zysk netto w wysokości 64 mln zł, przy przychodach na poziomie 1,2 mld zł. Wynik netto okazał się o 14% lepszy od oczekiwań analityków. 

więcej
10 listopada 2015 r.

Od 13 XII 2015 r., kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy, pociągi Kolei Śląskich pojadą do Czech.

więcej
9 listopada 2015 r.

Grupa Stadler Rail AG przejmuje od firmy Vossloh zakład Rail Vehicles w Walencji za 48 mln euro. Hiszpańska firma specjalizuje się w produkcji innowacyjnych lokomotyw spalinowo-elektrycznych (np. Euro 4000, lokomotywa o największej mocy w Europie).

więcej
2 listopada 2015 r.

PKP PLK uruchomiły pierwszy w Polsce symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Koszt tej inwestycji, mającej poprawić bezpieczeństwo na kolei, to ponad 4,5 mln zł.

więcej
30 października 2015 r.

Pierwszy pociąg wjechał w ubiegłym tygodniu na nowy dworzec Łódź Fabryczna. To specjalny skład, którym podróżowali m.in. dziennikarze i przedstawiciele PKP PLK. Pociągi techniczne wjadą na dworzec pod koniec roku, a podróżni będą mogli z niego skorzystać jesienią 2016 r.

więcej
28 października 2015 r.

Czy województwo zachodniopomorskie pójdzie w ślady pomorskiego i stworzy własną kolej metropolitalną?

więcej
21 października 2015 r.

Polskie Linie Kolejowe zakończyły wart 600 mln zł projekt poprawy bezpieczeństwa związany z montażem nowych rozjazdów. 

więcej
20 października 2015 r.

Aby utrzymać rosnący trend w przewozach, PKP Intercity wyda 1,8 mld zł na modernizacje ok. 400 wagonów, 60 lokomotyw i nowoczesne zaplecza do ich serwisowania.

więcej
16 października 2015 r.

Grupa Track Tec S.A., jako pierwszy producent w Polsce, przygotowała dla PKP PLK prototypowy rozjazd krzyżowy (Rkpd 60E1-190-1:9) na podrozjazdnicach strunobetonowych. Na początku października zarządca dokonał oficjalnego odbioru nowatorskiej konstrukcji.

więcej
15 października 2015 r.

Dużo wcześniej niż zwykle, bo tuż po targach TRAKO 2015, Grupa PKP zaprezentowała nowy rozkład jazdy na sezon 2015/2016, który przynieść ma krótsze czasy podróży, więcej połączeń i nowe pociągi. Czy rzeczywiście tak będzie?

więcej
13 października 2015 r.

Grupa Track Tec S.A., jako pierwszy producent w Polsce, przygotowała dla PKP PLK prototypowy rozjazd krzyżowy (Rkpd 60E1-190-1:9) na podrozjazdnicach strunobetonowych. Na początku października zarządca dokonał oficjalnego odbioru nowatorskiej konstrukcji. 

więcej
13 października 2015 r.

PLK realizuje Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych i jest dobrze przygotowana do absorbcji środków unijnych - mówił prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Andrzej Filip Wojciechowski podczas debaty „Jakość i efektywność w programie inwestycyjnym infrastruktury kolejowej” na targach TRAKO 2015.

więcej
7 października 2015 r.

18 mln zł kosztować będą montowane na torach czujniki, sprawdzające stan wagonów i lokomotyw podczas jazdy. Ograniczają one opóźnienia i gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa na liniach kolejowych.

więcej
6 października 2015 r.

Na tegorocznych targach TRAKO 2015 największy polski przewoźnik kolejowy zaprezentował pierwszy z 21 zmodernizowanych składów elektrycznych w nowych barwach. Przewozy Regionalne zainwestują w sumie 500 mln zł w nowe i zmodernizowane pociągi. Spółka przeprowadzi również projekt rozwoju zaplecza technicznego.

więcej
29 września 2015 r.

Track Tec oraz Pesa podpisały podczas targów TRAKO 2015 list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie prac badawczo-rozwojowych na rzecz transportu szynowego. Dzięki profesjonalnej kadrze specjalistów obydwu spółek, ich potencjałowi intelektualnemu i technicznemu oraz dotychczasowym osiągnięciom przy wdrażaniu nowych produktów, mają one szansę wspólnie przyczynić się do zwiększenia roli transportu szynowego w Polsce i poza jej granicami. 

więcej
29 września 2015 r.

Podczas targów TRAKO 2015 w Gdańsku, Stadler Polska zaprezentował najnowszy pojazd FLIRT3 wyprodukowany dla PKP Intercity w ramach zamówienia na 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych przeznaczonych do obsługi tras dalekobieżnych, realizowanego przez konsorcjum Stadler Polska – NEWAG SA.

więcej
28 września 2015 r.

Największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie w Europie, spotkanie branży transportu szynowego - jedenaste już Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2015, które odbyły się w dniach 22 do 25 września w Gdańsku – zakończyły się wyraźnym sukcesem.

więcej
23 września 2015 r.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Krajowy Program Kolejowy przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Jego wykonawca, PKP Polskie Linie Kolejowe, będą miały do wydania przeszło 67 mld zł, głównie na modernizację szlaków. Branża kolejowa prosi rząd o dialog w tej sprawie.

więcej
22 września 2015 r.

16 września spółka Clip Logistics, właściciel terminalu lądowego w Swarzędzu, uruchomiła wraz ERS Railways nowy terminal. Dzięki temu będzie można tu obsługiwać 10 pociągów dziennie z naczepami intermodalnymi i kontenerami, tj. około 250 tys. TEU. 

więcej
21 września 2015 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie spółki Przewozy Regionalne przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wcześniej wątpliwości urzędu budził przede wszystkim rynek naprawy EZT, na którym prowadzi działalność grupa ARP, poprzez spółkę H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. 

więcej
21 września 2015 r.

Track Tec S.A. kolejny raz wspiera młodych i zdolnych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w branży kolejowej. W tym roku prezes zarządu firmy ufundował nagrody pieniężne za najlepsze prace naukowe.

więcej
16 września 2015 r.

Obejrzyj filmy promujące 11. Międzynarodowe Targi Kolejowe - Kolej na TRAKO 2015!

więcej
14 września 2015 r.

Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły Wielką Ofensywę Inwestycji Kolejowych (WOIK), której efektem ma być blisko dwukrotny wzrost prędkości dla przewozów towarowych, spójna sieć połączeń i wzrost konkurencyjności transportu kolejowego.

więcej
8 września 2015 r.

Inaugurująca swą działalność 1 września Pomorska Kolej Metropolitalna to prawdziwy fenomen – pierwsza w kraju pasażerska trasa kolejowa wybudowana od podstaw od ok. 40 lat i to nie przez zarządcę infrastruktury kolejowej tylko samorząd wojewódzki. Linia o długości 19 km, zrealizowana kosztem 1 mld zł (z czego 668 mln to dotacje unijne), ma zrewolucjonizować transport publiczny w Trójmieście.

więcej
2 września 2015 r.

Kończą się konsultacje społeczne tzw. kontraktu wieloletniego na lata 2016-2023, dotyczącego utrzymania polskiej sieci kolejowej. Projekt zakłada, iż krajowy zarządca infrastruktury będzie dysponować w 8-letniej perspektywie kwotą ok. 33 mld zł przeznaczoną jedynie na remonty, naprawy i prowadzenie ruchu pociągów. Według planu rząd powinien przyjąć go na przełomie września i października.

więcej
1 września 2015 r.

Przejęcie czeskiego przewoźnika AWT, które przyniosło PKP Cargo 140 mln zł, pozwoliły wypracować spółce w I półroczu zysk netto w wysokości 156 mln zł (+22% rok/roku), przy przychodach wynoszących 2,1 mld zł (-2% r/r).

więcej
28 sierpnia 2015 r.

W ubiegłym tygodniu wyruszył pierwszy pociąg cargo z ładunkiem polskich wyrobów spożywczych z Łodzi do Xiamen w południowo-wschodnich Chinach. To druga - obok połączenia ze stolicą Syczuanu Chengdu - regularna linia towarowa między tym miastem a Chinami. 

więcej
19 sierpnia 2015 r.

Od 1 września z rozkładów jazdy znikną pociągi interREGIO (o zasięgu ogólnokrajowym), międzynarodowe REGIOekspresy i interREGIObusy. Dotychczas uzupełniały one ofertę połączeń regionalnych REGIO i były tanim rozwiązaniem dla mieszkańców z tych regionów kraju, gdzie nie dociera oferta PKP Intercity.

więcej
3 sierpnia 2015 r.

Skanska podpisała protokół odbioru końcowego i tym samym zakończyła we Włoszczowej budowę nowego wiaduktu nad Centralną Magistralą Kolejową, którą kursuje Pendolino. Wartości prac wyniosła 5 561 316 zł netto. Kontrakt Skanska zrealizowała na zlecenie PKP PLK S.A. Prace prowadzone były od września 2014 r. do lipca 2015 r.

więcej
23 lipca 2015 r.

Grupa PKP Cargo wraz z amerykańską firmą Greenbrier uruchamia produkcję wagonów towarowych. Docelowo spółka chce produkować i wprowadzać do swojego taboru nawet 500 nowoczesnych i dostosowanych do swoich potrzeb wagonów rocznie.

więcej
21 lipca 2015 r.

Grupa Lotos zdecydowała o wprowadzeniu akcji spółki zależnej Lotos Kolej na Giełdę Papierów Wartościowych. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami realizujemy optymalną ścieżkę rozwoju Lotos Kolej.

więcej
25 czerwca 2015 r.

Grupa Track Tec S.A. wkroczyła ze swoją produkcją na nowy rynek – do Republiki Malawi. Było to możliwe dzięki zastosowaniu przez Spółkę nowatorskiego rozwiązania w odpowiedzi na pilny charakter zlecenia. 

więcej
24 czerwca 2015 r.

Z 28 na 29 czerwca rozpocznie się bezterminowy strajk w Przewozach Regionalnych – zapowiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek. 

więcej
22 czerwca 2015 r.

W Warszawskim hotelu Sofitel Victoria, 16 czerwca, podpisano list intencyjny o utworzeniu przez Grupę PKP Cargo i Zhengzhou International Hub spółki joint venture, która zajmie się kolejowym transportem kontenerów między środkowymi Chinami a Europą. W ceremonii udział wzięła szefowa MiR Maria Wasiak, prezes PKP SA Jakub Karnowski i przedstawiciele władz prowincji Henan, z której pochodzi chińska spółka.

więcej
16 czerwca 2015 r.

Województwo opolskie kupuje 6 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które przekaże w użytkowanie Przewozom Regionalnym. Samorząd przeznaczył na ten cel 70 mln zł.

więcej
15 czerwca 2015 r.

Na początku czerwca, w zakładzie produkcyjnym KolTram w Zawadzkiem, Track Tec S.A. zaprezentował pierwsze w Polsce wagony przystosowane do przewozu bloków rozjazdów kolejowych zmontowanych na podkładach strunobetonowych (lub drewnianych). Nowatorską koncepcję opracowali logistycy i inżynierowie spółki.

więcej
14 czerwca 2015 r.

Zakończył się wydłużony termin na składanie ofert wiążących przez inwestorów, którzy dostali zaproszenie do badania kondycji PKP Energetyki. PKP rozpoczęły analizę otrzymanych ofert wiążących. Niewiadomo niestety, ile dokładnie ich wpłynęło.

więcej
10 czerwca 2015 r.

Do końca tego roku kolejarze muszą rozliczyć środki unijnej pomocy z perspektywy finansowej 2007-2013. Jak zapewnia PKP PLK wszystko jest na dobrej drodze, żeby tego dokonać.

więcej
3 czerwca 2015 r.

Maszyniści PKP Intercity mogą już korzystać z nowoczesnego symulatora jazdy lokomotywą. To kolejny z projektów Grupy PKP mający wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na kolei. W październiku natomiast, PLK zacznie wykorzystywać pierwszy symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

więcej
2 czerwca 2015 r.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały dwie umowy, które pozwolą zwiększyć przewóz towarów na wschodniej granicy. Za 1,5 mln zł powstanie dokumentacja na modernizację linii szerokotorowych o łącznej długości ponad 50 km.

więcej
25 maja 2015 r.

PKP Cargo uzyskało zgodę czeskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie 80% udziałów w Advanced World Transport, drugiego co do wielkości kolejowego przewoźnika towarowego w Czechach. 

więcej
23 maja 2015 r.

Z roku na rok warszawska Noc Muzeów rozrasta się o kolejne atrakcje, osiągając w tym roku już niemal 240 placówek. Niezmiennie przyciąga tysiące mieszkańców stolicy i okolic, i potrafi sprawić, że nagle centrum miasta w nocy staje się bardziej ruchliwe niż godziny szczytu w niejeden "normalny" dzień.

więcej
20 maja 2015 r.

PKP Cargo przedstawiło wyniki za I kwartał - Grupa zanotowała w tym okresie spadek przychodów i zysku netto w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. To efekt niższych przewozów na całym rynku, który zmniejszył się o 5% pod względem przetransportowanej masy ładunków. Pierwsze miesiące roku to również najtrudniejszy czas dla branży przewozowej ze względu na sezonowość.

więcej
13 maja 2015 r.

Unimog jest znany ze swej uniwersalności. Pojazd ten jest w stanie nie tylko jeździć po drogach i bezdrożach, ale także po… torach kolejowych! Co więcej, może na nich ciągnąć składy kolejowe do łącznej masy 1.000 ton. Już niedługo pięć takich samochodów będzie obsługiwać pociągi PKP Intercity na trasie Przemyśl - Szczecin.

więcej
12 maja 2015 r.

Porozumienie w sprawie przekazania samorządowi województwa mazowieckiego prawie 7,3 mln zł na zakup dwóch autobusów szynowych podpisali 6 V wojewoda Jacek Kozłowski i marszałek Adam Struzik. 

więcej
11 maja 2015 r.

Nasi zachodni sąsiedzi - którzy przy pomocy ustawy o płacy minimalnej, mającej rzekomo „zadbać” o polskich kierowców ciężarówek, postanowili tak naprawdę chronić swoje firmy transportowe (w tym tygodniu KE ogłosi zgodność tych przepisów z prawem unijnym) - mają duże kłopoty również z innymi gałęziami transportu.

więcej
6 maja 2015 r.

W 2015 r. PKP PLK ogłosi przetargi na projekty inwestycyjne o łącznej wartości 11 mld zł. Każdego roku spółka chce przeznaczać na te cele około 8 mld zł, wliczając w to dofinansowanie z funduszy europejskich. Tym samym do 2023 r. planuje się wydać ponad 50 mld zł. Liczby te mogą imponować, zakres podejmowanych prac także, ale są również opóźnienia i problemy.

więcej
1 maja 2015 r.

Eurotunnel poinformował o rekordowych wynikach transportu ciężarowego w marcu. W pierwszym kwartale roku 2015 liczba przetransportowanych samochodów ciężarowych wzrosła o 8%, przy czym operator zwiększył swój udział w rynku do poziomu 38,2%.

więcej
17 kwietnia 2015 r.

Trwa budowa linii kolejowej Olsztyn – Szymany. Inwestycja będzie kosztować 61 mln zł i pozwoli w ciągu 45 min. dojechać ze stolicy Warmii i Mazur do lotniska Olsztyn-Mazury w Szymanach, które ruszy w 2016 r.

więcej
17 kwietnia 2015 r.

Jak podało Central Japan Railway Co., jego pociąg pobił rekord prędkości jadąc 590 km/h. Pociąg (na specjalnej poduszce magnetycznej) pobił rekord na testowym torze w prefekturze Yamanashi, w centralnej Japonii. 

więcej
15 kwietnia 2015 r.

W ubiegłym roku spółka Przewozy Regionalne odnotowała stratę w wysokości 5,46 mln zł. To pięciokrotnie lepszy wynik niż początkowo zakładano i dziesięciokrotnie mniejsza strata niż ta osiągnięta w 2013 r.

więcej
25 marca 2015 r.

Tak dobrymi połączeniami z lotniskiem jak Lublin nie może pochwalić się chyba żadna inna aglomeracja miejska w Polsce. A mimo to, w ciągu całego ub. roku lotnisko w Świdniku obsłużyło niespełna 200 tyś. pasażerów, to jest o połowę mniej, niż wcześniej zakładano.

więcej
17 marca 2015 r.

W Dzień Kobiet, ze sporym opóźnieniem, otwarto w stolicy II linię metra, a dokładniej – jej centralny odcinek. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz powiedziała – z dużą przesadą – że kolejka zmieni całą Warszawę. Dobrze by się stało, gdyby metro przyczyniło się do poprawy komunikacji w mieście i zmieniło przynajmniej Pragę.

więcej
17 marca 2015 r.

Miliardy złotych na zakup setek nowoczesnych składów, budowa kilometrów nowych tras i rozwój inteligentnych systemów sterowania ruchem oraz systemów informacji pasażerskiej - środki z Unii Europejskiej na lata 2014-2020 podtrzymają rewolucję tramwajową w polskich miastach.

więcej
16 marca 2015 r.

Kraków, Wrocław, Toruń, Łódź i Olsztyn to miasta, w których firma z Grupy KZN Bieżanów dała się już poznać z najlepszej strony. U źródła powstania spółki leży objęcie rynku tramwajowego specjalistyczną usługą zabudowy całych układów torowych.

więcej
16 marca 2015 r.
Sosnowiec kontynuuje modernizację linii tramwajowych. Władze miasta chcą w latach 2015-20, by Tramwaje Śląskie przeznaczyły na ten cel aż 266 mln zł.więcej
9 marca 2015 r.

W 2015 r. znacząco wzrosną nakłady na inwestycje kolejowe. PKP PLK wyda 8,5 mld zł na remonty i modernizację infrastruktury. To blisko 1,5 mld zł więcej niż w roku ubiegłym. Spółka złożyła też pierwsze wnioski inwestycyjne na projekty z perspektywy unijnej 2014-2020, w ramach funduszu CEF, na ponad 10 mld zł.

więcej
23 lutego 2015 r.

W dniach 23-27 lutego każdy kto posiada ważny dowód rejestracyjny na samochód lub inny pojazd mechaniczny, będzie mógł zakupić 5-dniowy bilet na przejazdy w dowolnej relacji obsługiwanej przez Arriva za jedyne 1 zł.

więcej
19 lutego 2015 r.

PKP PLK zdecydowały o rozwiązaniu umowy z FCC Construcción na modernizację 32-kilometrowego fragmentu linii kolejowej E59 na odcinku Poznań – Czempiń.

więcej
13 lutego 2015 r.

W ramach prowadzonego dialogu pomiędzy zarządem spółki a stroną społeczną, w środę 11 lutego wypracowano porozumienie kończące spór zbiorowy w PKP Cargo.

więcej
2 lutego 2015 r.

PKP PLK poinformowała, że w 2014 r. trzy czwarte wypadków jakie wydarzyły się na kolei to zdarzenia na przejazdach kolejowych oraz z osobami przechodzącymi przez tory w miejscach zabronionych. W zeszłym roku liczba tych zdarzeń spadła o 14%, a ofiar zmniejszyła się o 4% - wyjaśnia Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy firmy.

więcej
1 stycznia 1970 r.

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego - kruszywa, węgiel kamienny oraz ropa naftowa dominowały w przewozach towarów koleją w pierwszych trzech miesiącach 2019 r.

więcej


« powrót
Biuro Brokerskie Omega