LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPrzewozy Regionalne łączą siły z PKS-ami
Transport szynowy

Przewozy Regionalne łączą siły z PKS-ami

Efektem współpracy ma być zintegrowana usługa transportowa

Mikołaj Marszycki

Przewozy Regionalne podpisały - 12 stycznia, w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie - list intencyjny z siedmioma przewoźnikami autobusowymi działającymi w różnych regionach kraju, na mocy którego wspólnie zaoferują zintegrowaną usługę transportową. Spółka, działająca od niedawna pod marką handlową Polregio, poinformowała także o pozytywnym wyniku finansowym za 2016 r.


Partnerami przedsięwzięcia zostały spółki przewozowe podlegające (od stycznia 2017 r.) Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa, czyli: PKS Częstochowa, PKS Lubliniec, PKS Ostrowiec Świętokrzyski, PKS Gniezno, PKS Ostrów Wielkopolski, PKS „Polonus” Warszawa i Polbus-PKS we Wrocławiu.

Mam nadzieję, że jest to przyczynek do wspólnego biletu kolejowo-autobusowego. Zachęcam także wszystkich innych przewoźników, aby szli tą drogą – powiedział otwierając uroczystość podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Maciej Małecki. Miał on na myśli przewoźników kolejowych, którzy nie mogą dojść w tej sprawie do porozumienia. Z kolei wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zaznaczył, że: To bardzo ważne wydarzenie, bo świadczące o tym, iż tworzymy Polskę bardziej spójną.

50 mln zł zysku. Największy polski operator kolejowy po raz pierwszy w swojej historii odnotował dodatni wynik finansowy we wszystkich obszarach działalności. Około 50 mln zł zysku pozytywnie wpłynęło na wiarygodność finansową spółki, dzięki czemu mogła ona pozyskać zewnętrzne środki finansowe na realizację planowanych inwestycji. Kolejne etapy rozwoju Polregio to zakup i modernizacja pociągów (wartość programu taborowego ma wynieść blisko 630 mln zł) oraz stworzenie zintegrowanej oferty dla pasażerów wspólnie z przewoźnikami autobusowymi.

Restrukturyzacja spółki przynosi efekty. Sukces ten nie byłby jednak możliwy bez wsparcia naszych właścicieli, głównie Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Ministerstwa Rozwoju. Nowoczesny tabor jest bardzo ważny, ale aby jeszcze lepiej realizować misję, do której zostaliśmy powołani, i odpowiadać na potrzeby społeczeństwa, chcemy iść o krok dalej – tłumaczył Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Przewozów Regionalnych. Wspólnie z przewoźnikami autobusowymi chcielibyśmy zaoferować mieszkańcom Polski zintegrowaną usługę transportową. W zsynchronizowanych ze sobą kursach pociągów i autobusów oraz we wspólnych biletach dostrzegam ogromny potencjał. Taki model działania transportu z powodzeniem funkcjonuje w wielu krajach Europy.

Jedna platforma i zintegrowana oferta. Początkowo współpraca Przewozów Regionalnych z PKS-ami będzie realizowana m.in. w obszarach: koordynacji oferty przewozowej i zintegrowania informacji o rozkładach jazdy na wybranych trasach. Kolejnym etapem będzie sprzedaż biletów z wykorzystaniem jednej platformy sprzedażowej. Jak doprecyzowywał prezes Mamiński, prawdopodobnie od 1 kwietnia tego roku będzie można kupić, co prawda dwa bilety, ale na jednej platformie, na autobus i pociąg. Następnym etapem ma być stworzenie zintegrowanej oferty taryfowej gdzie cena za jedną wykonaną transakcję będzie niższa niż za te dwa odrębne bilety. Ściślejsza współpraca będzie dotyczyć także organizowania komunikacji zastępczej, np. w związku z tymczasowym zamknięciem linii kolejowych na czas remontów.

Mamy trzy powody do zadowolenia. Po raz pierwszy Przewozy Regionalne zanotowały zysk. Po drugie, spółka zorganizowała finansowanie na remont i zakup taboru. A trzeci powód to ta, wspólna z PKS-ami, inicjatywa biznesowa – wyliczał Marcin Chudziński prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, większościowego udziałowca Przewozów Regionalnych. Stabilny rozwój spółki i jej współpraca z lokalnymi przewoźnikami autobusowymi to również większy komfort milionów pasażerów korzystających z jej usług. To ważne, ponieważ dobrze funkcjonujący transport jest jednym z czynników pobudzających szybszy wzrost gospodarczy Polski regionalnej.

Podobne zalety planowanej współpracy dostrzegł również Stanisław Wodyński, prezes zarządu PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim: Dworce autobusowe, zróżnicowany, dopasowany do regionalnych potrzeb tabor autobusowy, profesjonalne zaplecze techniczne z mobilnymi specjalistycznymi serwisami oraz zintegrowani wokół celów firmy merytorycznie przygotowani specjaliści to kapitał, dzięki któremu sieć połączeń komunikacyjnych integrująca różne rodzaje komunikacji jest sprawnie obsługiwana w systemie on-line. Dla ostrowieckiego PKS pasażer jest zawsze w centrum uwagi, dlatego wzmocnienie współpracy z Przewozami Regionalnymi otwiera nowe możliwości zwiększające atrakcyjność rynkową wspólnej oferty.

Z kolei prezes, działającej na Dolnym Śląsku już ponad 60 lat spółki Polbus PKS Wrocław, Krzysztof Balawejder zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt: Podjętą inicjatywą wspólnego biletu przełamujemy również stereotypy – spółki skarbu państwa mogą ze sobą współpracować.

Podobnie jak zebrani na uroczystości oficjele i przedstawiciele wspomnianych ośmiu firm pozostaje mieć nadzieję, że ta inicjatywa rzeczywiście będzie początkiem powstania mitycznego już, jednego, wspólnego biletu, za którym przede wszystkim tęsknią pasażerowie dojeżdżający do szkół i pracy, a więc codziennie korzystający z transportu publicznego.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega