LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
22 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plZintegrowany system poboru opłat za transport publiczny
TSL

Zintegrowany system poboru opłat za transport publiczny

AS

Województwo Pomorskie przygotowuje się do wdrożenia największego jak dotąd w Polsce zintegrowanego systemu poboru opłat za przejazdy transportem publicznym. Jeszcze w tym roku rozpoczną się testy systemu w kilku punktach regionu. A już na początku maja zaplanowano konferencję oficjalnie inaugurującą projekt. PGT objęło patronatem konferencję.


Jednolity dla całego województwa, wielofunkcyjny system informacji pasażerskiej (planer podróży) oraz jednolity system poboru opłat. Na tych filarach ma się opierać projekt Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności (PZUM), który przygotowują do wdrożenia samorządy województwa pomorskiego poprzez swoją spółkę InnoBaltica. W początkowej fazie, w projekcie uczestniczyć będą przewoźnicy kolejowi (trójmiejska SKM oraz Przewozy Regionalne), organizatorzy komunikacji miejskiej z terenu Pomorza, a także Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych (operator Żuławskiej Kolei Dojazdowej).

Pierwszy tak duży projekt w Polsce. Jest to jak dotąd największy tego rodzaju projekt wprowadzany w skali kraju. Dzięki współpracy w ramach projektu INTERCONNECT (w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk), system będzie kompatybilny z analogicznymi systemami funkcjonującymi w innych państwach, m.in. na terenie Regionu Blekinge w Szwecji. System ma być otwarty na rozbudowę: zarówno na objęcie nim np. przewoźników prywatnych, jak i na rozszerzenie jego funkcji o inne płatności, niezwiązane z transportem publicznym. Mam nadzieję, że system przyczyni się do zacieśnienia współpracy między emitentami biletów w zakresie wspólnych rozwiązań biletowo-taryfowych. Cieszę się z faktu, że Pomorze będzie liderem w zakresie wprowadzania tego systemu na tak dużą skalę, obejmującą całe województwo. Będziemy dumni, jeśli nasz projekt stanowić będzie w przyszłości wzór dla projektów wdrażanych w innych regionach – mówi Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego.

Nie jest jeszcze wybrany szczegółowy model funkcjonowania systemu, jednak generalne założenia już się wykrystalizowały. Jedną z kluczowych funkcji systemu ma być możliwość wyboru przez system (podpowiedzi podróżnemu) najkorzystniejszej ceny za przejazd.

Jest to bardzo istotne biorąc pod uwagę obecne realia funkcjonowania transportu publicznego na Pomorzu. Mnogość systemów taryfowych, zarówno w komunikacji miejskiej, jak i regionalnej oraz kolejowej, często powoduje dezorientację podróżnych i może stanowić czynnik zniechęcający do transportu publicznego – mówi Tomasz Pałaszewski, prezes Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu (SET).

Zmieni się też sposób zakupu biletu. Nie od razu, ale metodą ewolucyjną, stopniowo wycofywane będą tradycyjne papierowe bilety.

Ich funkcję zastąpi kilka innych sposobów płatności, m.in. poprzez kartę płatniczą, aplikację na urządzenia mobilne, bilet z kodem QR lub specjalną kartę ultralight będącą rodzajem „elektronicznego portfela”. Nowością dla pasażerów będzie konieczność „odbijania się” na specjalnych czytnikach, czyli rejestrowania obecności w pojeździe. Rozliczanie za podróż nie będzie następowało od razu, ale w cyklach dobowych, a także miesięcznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa będzie optymalizacja opłat za przejazdy. System sam przeliczy, czy pasażerowi bardziej opłaca się kilka biletów jednorazowych czy np. jeden dobowy – mówi Krzysztof Rudziński, prezes spółki Innobaltica.

Zapraszamy na konferencję inaugurującą projekt. Pełne wdrożenie projektu jest planowane na 2020 r. Jeszcze w tym roku rozpocznie się pilotażowe wdrażanie projektu w kilku miastach regionu: w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Starogardzie Gdańskim. Natomiast oficjalną inaugurację projektu zaplanowano na 10 maja br.

Tego dnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbędzie się konferencja „Wspólny bilet w komunikacji publicznej – doświadczenia i perspektywy wdrożenia”, która będzie połączona z inauguracją projektu. Konferencję organizuje Stowarzyszenie Ekonomiki Transportu. Udział w konferencji jest bezpłatny, konieczna jest jednak rejestracja poprzez stronę internetową www.wspolny-bilet.pl. „Polska Gazeta Transportowa” objęła konferencję swoim patronatem.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega