LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
22 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plWielka Brytania rajem dla migrantów z Calais?
Transport wodny

Wielka Brytania rajem dla migrantów z Calais?

Czy życie na brytyjskich wyspach jest warte podejmowania takiego ryzyka?

Promy24.com

Około 3 tysiące imigrantów przebywa obecnie w Calais w północnej Francji. Próbują nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii w nadziei na poprawę ich sytuacji. Chcą ubiegać się o azyl lub pracować tam nielegalnie. Wielu uważa, że życie na Wyspach będzie łatwiejsze niż we Francji i innych europejskich krajach.


Sceny z Calais, przedstawiające imigrantów próbujących opanować Eurotunnel i wspinających się na ciężarówki, pokazują jak zdesperowane są osoby, które najpierw uciekły do Europy, a teraz próbują nielegalnie przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii. We wtorek, w tunelu pod kanałem La Manche, znaleziono ciało jednego z imigrantów. To drugi taki przypadek - w ubiegłym miesiącu zginął Erytrejczyk próbujący wsiąść do pociągu znajdującego się na terminalu. Czy życie na brytyjskich wyspach jest warte podejmowania takiego ryzyka? 

Zasiłek dla cudzoziemców. Zarówno Francja, jak i Wielka Brytania oferują zasiłki dla uchodźców oczekujących na decyzję o przyznaniu azylu. W Wielkiej Brytanii benefity te przyznawane są dla osób, które nie są w stanie sami zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Wynoszą nieco ponad 72 funty na tydzień dla małżeństwa lub pary. Rodzice wychowujący sami swoje dziecko mogą liczyć na prawie 44 funty, a ludzie samotni na 36 funtów. System przyznawania pomocy we Francji jest prostszy. W styczniu tego roku zasiłek dla dorosłych wynosił 80 euro tygodniowo. To więcej niż we Francji, jednak w tym kraju nie są przyznawane dodatkowe pieniądze na dzieci.  

Mieszkania. Osoby ubiegające się o azyl w Wielkiej Brytanii otrzymują mieszkanie, dom lub miejsce w hotelu. Nie można wybrać miejsca zamieszkania. Jest też mało prawdopodobne, że będzie to lokal w Londynie lub południowo-wschodniej Anglii. We Francji, oczekujący na decyzję, również mają prawo do zakwaterowania. Jednak francuscy politycy podkreślają, że nie ma wystarczająco dużo miejsc, dlatego to rodziny z małymi dziećmi mają pierwszeństwo uzyskania lokum.

Opieka zdrowotna i edukacja. Uchodźcy w Wielkiej Brytanii mogą za darmo korzystać ze świadczeń w placówkach narodowej służby zdrowia, co upoważnia do wizyt u lekarza i pobytu w szpitalu. Przysługuje im także opieka dentystyczna. Ubiegający się o azyl we Francji mają dostęp do opieki zdrowotnej dzięki powszechnemu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych, do momentu dopóki ich dochody są niskie.
 Obowiązek edukacji dla dzieci uchodźców wygląda podobnie w obu krajach. W Wielkiej Brytanii dotyczy dzieci do lat 17, zaś we Francji do lat 16 roku życia.

Nielegalna praca. Głównym celem osób, które nie ubiegają się o status uchodźcy jest podjęcie pracy w kraju, do którego przybyli. Według badań przeprowadzonych przez burmistrza Londynu w 2009 roku, Wielka Brytania miała 618 tysięcy nielegalnych mieszkańców, z czego, aż 70% osiedliło się w Londynie. Organizacja Migration Watch podaje z kolei liczbę 1,1 mln, którą uznaje się za bardziej prawdopodobną. Trudno oszacować ile nielegalnych imigrantów podejmuje obecnie pracę w Wielkiej Brytanii i Francji. Szacuje się jednak, że szara strefa w obu krajach stanowi równowartość 10% PKB. 

Gospodarka. Jaka sytuacja czeka tych, którzy otrzymają status uchodźcy? Według danych UE, stopa bezrobocia we Francji w maju wynosiła 10,3 %.  W Wielkiej Brytanii było to 5,5 %  w okresie od lutego do kwietnia. Choć najnowsze dane wskazują na szybszy rozwój gospodarki francuskiej, to na wyspach jest większe prawdopodobieństwo znalezienia pracy.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega