LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
25 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plTargi dla profesjonalistów
TSL

Targi dla profesjonalistów

Transport publiczny oraz branża TSL w Nadarzynie

Krzysztof Koprowski

W warszawskim Nadarzynie, w największym w Europie Środkowej (jak reklamują organizatorzy) Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw EXPO, odbyła się 21-23 marca II edycja Międzynarodowych Targów Transportu, Spedycji i Logistyki 2018, w której wzięło udział tysiące profesjonalistów związanych z szeroko rozumianą branżą TSL. Równolegle odbywały się, już po raz trzeci, Targi Warsaw Bus, będące miejscem spotkań przedstawicieli instytucji, organizacji i firm zajmujących się transportem publicznym.


Trzydniową imprezę otworzył prezes Ptak Warsaw Expo Tomasz Szypuła, w towarzystwie Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura oraz prezesa Miejskich Zakładów Autobusowych Jana Kuźmińskiego.

Prezes Ptak Warsaw Expo, nie wiedzieć czemu, określił targi (mimo, że dopiero się zaczynały) jako sukces. Trudno to było wówczas potwierdzić, bo ani frekwencja na to nie wskazywała, ani liczba wystawców; minimalny był też udział firm spedycyjnych i logistycznych (np. w porównaniu z jesienną imprezą TransPoland w warszawskim EXPO XXI). Poza tym organizatorzy, mimo że to kolejna impreza, nie pokusili się nawet o wydanie katalogu targowego. Na dobrą sprawę całe przedsięwzięcie stanowi ofertę jedynie dla zainteresowanych wszelkimi rodzajami pojazdów, szczególnie autobusów i autokarów oraz, w mniejszym stopniu, samochodów ciężarowych. Organizatorzy targów za swoje atuty mogą niewątpliwie uznać posiadanie sześciu dużych hal targowych i dużą powierzchnię parkingową, za minus natomiast – dość długi, mimo wszystko, dojazd z Warszawy, szczególnie komunikacją miejską (w ub.r., choć kursował darmowy autobus do centrum stolicy, czekałem na przystanku 1,5 godz.! – to efekt złej organizacji).

Spedycja i logistyka. Podczas Międzynarodowych Targów Transportu Spedycji i Logistyki swoją ofertę zaprezentowali producenci, dystrybutorzy i importerzy aut ciężarowych, naczep i przyczep, części zamiennych, wyposażenia, akcesoriów, opon, smarów, płynów eksploatacyjnych, systemów telemetrycznych, sieci serwisów, kart paliwowych i oprogramowania dla transportu, operatorzy giełd ładunków, przewoźnicy drogowi, dostawcy usług prawnych, brokerskich i ubezpieczeniowych. Ponadto, w niewielkim stopniu, centra logistyczne i dystrybucyjne oraz właściciele magazynów. Podczas tegorocznej edycji targów ofertę przedstawili wystawcy nie tylko z Polski, ale również z Chin, Belgii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.

Ponownie na targach zaprezentowały się agencje personalne oraz agencje pośrednictwa pracy, które pomagały w doradztwie personalnym oraz problemach z zakresu prawa pracy – zarówno pracodawcom jak i potencjalnym pracownikom.

Trzeci i ostatni dzień targów (23 III) poświęcony był szkołom branżowym specjalizującym się w transporcie, spedycji i logistyce. Swoją ofertę dydaktyczną zaprezentowały wyższe uczelnie, m.in. Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna, a profesjonalni doradcy pomagali pisać CV i list motywacyjny.

Konferencja intermodalna. Imprezie wystawienniczej towarzyszyła ciekawa, choć przebiegająca przy małej frekwencji, konferencja „Transport intermodalny - integracja przewozów światowych”. Zorganizowało ją Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji (SITK), a poprowadził prof. Juliusz Engelhardt ze Szczecina (b. wiceminister infrastruktury).

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była perspektywom Centralnego Portu Komunikacyjnego, druga (debata panelowa) – wpływom poszczególnych gałęzi transportu na rozwój przewozów intermodalnych.

Niestety, po raz drugi już, nie spisali się organizatorzy targów (Ptak Warsaw Expo), ponieważ ścianki działowe pomiędzy salami nie spełniały swej roli i uczestnicy obu konferencji (po sąsiedzku odbywała się konferencja ZMPD) słyszeli swych sąsiadów zza ściany. Uczestnicy narzekali też na niską temperaturę na sali.

Do tematyki konferencji powrócimy w następnym numerze „PGT” (11 IV), który poświęcony będzie transportowi intermodalnemu. Przeczytaj też o Targach Warsaw Bus 2018 (i towarzyszących im imprezach).



« powrót
Biuro Brokerskie Omega