LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plPorty Trójmiasta idą po rekordy
Transport wodny

Porty Trójmiasta idą po rekordy

W Gdańsku realne przekroczenie 50 mln t przeładunków

Ewa Grunert

Zapowiada się rok historycznych wyników w obu portach trójmiejskich. W Gdańsku wszystkie portowe terminale mogą łącznie przekroczyć granicę 50 mln t przeładunków, a DCT osiągnąć barierę 2 mln kontenerów. W porcie gdyńskim do pobicia jest 21,2 mln t z roku 2017.


Terminal Dct Gdańsk   |   Fot. Krzysztof Koprowski

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku gdański port przeładował o ponad 40% więcej ładunków niż w I kwartale roku 2017. Przez wszystkie terminale wyekspediowano 12,7 mln t ładunków. Jak poinformował zarząd portu, 50 mln t przeładowanych towarów na terminalach portu w Gdańsku jest realną perspektywą na koniec roku.

Powody do zadowolenia ma głębokowodny terminal kontenerowy. Jeżeli kolejne miesiące nie przyniosą negatywnych zaskoczeń w gospodarce, 2 mln przeładowanych kontenerów w tym roku to realna liczba - powiedział Adam Żołnowski, wiceprezes terminalu. Dla porównania wszystkie terminale kontenerowe w Hamburgu przeładowują 8 mln kontenerów.

Wizyta minister Czerwińskiej. Z okazji pierwszej rocznicy działalności powołanej przez obecny rząd Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli połączonych służb celno-skarbowych, w porcie gdańskim gościła Teresa Czerwińska, minister finansów. Jak powiedziała na spotkaniu w DCT: Pomorze jest strategicznym regionem, z uwagi na granicę morską kraju oraz lokalizację nieustannie rozwijających się portów. Dlatego działania pomorskiej KAS, w zapewnieniu sprawnej obsługi celno-skarbowej i bezpieczeństwa granicy kraju, są szczególnie istotne.

Przez porty województwa pomorskiego przechodzi 60% towarów importowanych do Polski z Chin. Integralną częścią współpracy ekonomicznej i handlowej jest przy tym ta celno-skarbowa, szczególnie istotna z punktu widzenia zapewnienia przepływu legalnego handlu i ochrony obywateli - dodała Czerwińska.

Port Gdynia zamierza w tym roku pobić kolejny rekord w działalności portu Gdynia pod względem wielkości przeładunku towarów - zapowiedział Adam Meller, prezes Morskiego Portu Gdynia. Przeładunki rosną w szybkim tempie. Port w Gdyni może liczyć na poprawę dostępności dzięki pracom wykonywanym przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak podkreślił prezes, po I kwartale 2018 r. odnotowywany jest kilkuprocentowy wzrost przeładunków w stosunku do roku ubiegłego. Meller wyraził nadzieję, że w kolejnych kwartałach przeładunki będą rosły w szybszym tempie niż zanotowano w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku.

Prezes stwierdził też, że dla portu bardzo ważne są prace, które prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe związane z przebudowują infrastruktury kolejowej. Ma to poprawić dostępność do portu w Gdyni. Dzięki remontom infrastruktury kolejowej poprawi się też jakość obsługi klientów i zwiększą się możliwości przeładunkowe.

7 mld za 2018 r.? Meller poinformował również, że w ubiegłym roku przychody Skarbu Państwa z tytułu podatków i akcyz odprowadzonych od towarów przeładowywanych przez Port Gdynia zwiększyły się do 6,57 mld zł. Jeżeli udałoby się utrzymać tendencję wzrostową, to myślę, że możemy mówić o 7 mld zł za rok 2018 - oszacował.

Obecnie w porcie realizowane są nie tylko inwestycje związane z poprawą dostępności kolejowej, ale również trwa pogłębianie kanałów portowych, modernizacja nabrzeży, budowa obrotnicy oraz poszerzenie wejścia wewnętrznego.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega