LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plOpony z dmuchawców już niedługo
Transport drogowy

Opony z dmuchawców już niedługo

Zapowiedź gumowej rewolucji na IAA 2016

Jacek Kosecki

Tegoroczne targi hanowerskie obfitowały w mnóstwo nowości i ciekawostek, także w branży oponiarskiej. Continental pokazał pierwszą oponę ciężarową w rozmiarze 315/70 R 22.5 z bieżnikiem wyprodukowanym przy zastosowaniu mniszka lekarskiego, z innowacyjnego materiału Taraxagum, którzy ma już niedługo zastąpić kauczuk naturalny.


Uprawa mniszka kok-sagiz   |   Fot. Continental

O rewolucyjnym pomyśle niemieckiego producenta opon dało się słyszeć już od jakiegoś czasu, ale targi IAA 2016 stały się konkretnym krokiem w przyszłość. Zaprezentowana opona wykorzystuje technologie sprawdzone już w oponie na oś napędową - Conti EcoPlus HD3 dla transportu dalekobieżnego.

Długofalowa strategia. Jednym z elementów konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju firmy Continental, pod nazwą „Wizja 2025”, jest projekt „Taraxagum – opony z kauczuku z mniszka lekarskiego”. Jego celem jest znalezienie oraz wprowadzenie ekologicznego i ekonomicznego rozwiązania, które pozwoli zaspokoić rosnący popyt na kauczuk naturalny.

W niedalekiej przyszłości powstanie w północno-wschodniej części Niemiec, w miejscowości Anklam, specjalne centrum badań - Taraxagum Lab Anklam - które będzie placówką naukową zajmującą się rozwojem przemysłowej uprawy roślin i przetwarzaniem pozyskanego z nich surowca na potrzeby produkcji ogumienia. W pierwszej fazie projektu Continental zamierza zainwestować w obiekt około 35 mln euro. Centrum badawcze w Anklam będzie uhonorowaniem naszych dążeń do przemysłowego wykorzystania surowca pozyskiwanego z mniszka lekarskiego w produkcji opon. Jeśli projekt się powiedzie, w połowie założonego okresu utworzymy zakład produkcji kauczuku - powiedział Burkhardt Köller, dyrektor zarządzający Continental Reifen Deutschland GmbH i szef controllingu w Dziale Opon Continental.

Proces. Materiał na gumę będzie pozyskiwany z nowej odmiany mniszka kok-sagiz, zwanego także mniszkiem gumodajnym. Roślina, wykształcona w procesie krzyżowania w celu optymalizacji składu surowcowego oraz właściwości kwiatów, charakteryzuje się wyższymi proporcjami kauczuku i biomasy od odmiany tradycyjnej. Osiąga wysokość do 30 cm i może być uprawiana nawet na dotychczasowych nieużytkach w regionach o klimacie umiarkowanym w całej Europie.

Kauczuk pozyskany z rośliny jest pod względem chemicznym identyczny z surowcem z drzewa kauczukowca Hevea brasiliensis. Innowacyjna metoda produkcji pozwala na wytwarzanie naturalnego kauczuku z soku mlecznego znajdującego się w korzeniach rośliny. Mniszek kok-sagiz będzie uprawiany w sposób umożliwiający pozyskiwanie surowca w ilościach większych niż z drzew kauczukowych rosnących w strefie podzwrotnikowej.

Ośrodek badawczy w Anklam przejmie całość prac nad kolejnymi oponami z mniszka lekarskiego. W planach jest stworzenie całej rodziny opon ciężarowych na wszystkie osie w możliwie szerokiej palecie zastosowań – od transportu autobusowego przez ciężarowy, aż po budowlany. Wszystkie prototypy będą poddawane testom laboratoryjnym, a następnie drogowym. Produkcyjna wersja opon ciężarowych z mniszka lekarskiego powinna trafić na rynek już za 5-6 lat.

Projekt „Taraxagum – opony z kauczuku z mniszka lekarskiego” zdobył już uznanie na całym świecie - w 2014 r. otrzymał prestiżową nagrodę „GreenTec Award”, natomiast w zeszłym roku został uhonorowany nagrodą Josepha von Fraunhofera przez Towarzystwo Fraunhofera, za badania nad mniszkiem rosyjskim oraz opracowanie prototypowych opon.


Fot. Continental

Fot. Continental


« powrót
Biuro Brokerskie Omega