LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
19 kwietnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plHTT- pierwsza linia
Transport szynowy › FELIETONY

HTT- pierwsza linia

Maciej Jagodziński

HTT – Hyperloop Transport Technology to wizja, którą Elon Musk roztoczył przed zdumioną publicznością w 2013 roku. W 2015 zaczęły dochodzić informacje o budowie eksperymentalnego odcinka, a ostatnio gruchnęła wieść o przymiarce do pierwszej komercyjnej linii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak donosi Lorraine Chow z portalu EcoWatch, na początku listopada 2016 r zostało zawarte porozumienie partnerskie między Zarządem Dróg i Transportu w Dubaju, a firmą Hyperloop One, w wyniku którego miałaby powstać pierwsza linia HTT łącząca Dubaj i Abu Dhabi. Pokonanie odległości ok.160 km kapsułą HTT zajęłoby ok. 12 min. czyli 10 razy mniej niż obecnie pociągiem lub samochodem.

Ze strony www producenta wynika, że projektowane rozwiązanie to nie tylko linia łącząca dwa punkty, ale także system autonomicznych pojazdów, zapewniający komunikację wewnątrz miast. Autonomiczny pojazd zamelduje się w miejscu zlokalizowanym przy pomocy smartfona użytkownika, dowiezie go do stacji początkowej HTT i to właśnie w nim- jednym z kilku takich samych modułów kapsuły, odbędzie on podróż. Następnie po zakończeniu przejazdu HTT, pojazd odwiezie pasażera do miejsca przeznaczenia. Tak więc, cała podróż upłynie w autonomicznym module. Poza pasażerskimi, przewidywane są także moduły cargo.

O ile jeszcze kilka lat temu można było tę wizję zaliczyć do s-f, o tyle obecnie zdaje się ona stać na progu urzeczywistnienia. Poza dotychczas zgromadzonymi funduszami Hyperloop One otrzymało właśnie 50 mln usd od DP World Group of Dubai. To, jak pisze sama o sobie, grupa składająca się z 77 portów  morskich i lądowych i ok 50 powiązanymi biznesów w 40 krajach, na 6 kontynentach, aktywna zarówno na tradycyjnych jak i nowych, szybko rosnących rynkach.

HTT może wesprzeć również zatwierdzoną właśnie Strategię Autonomicznego Transportu w Dubaju. Jazdy testowe już odbywają 10-cio osobowe pojazdy, a Dubaj ma ambicję zostać „the smartest city in the world’’. Jego Wysokość Szejk Mohammad Ibn Rashid Al Maktoum - Wiceprezydent, Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Władca Dubaju właśnie ogłosił rozpoczęcie realizacji strategii, której celem jest 25% komunikacji autonomicznej w Dubaju do 2030 roku.

W zestawieniu z wizjami, roztaczanymi w ZEA, polskie programy wyglądają skromnie. Pomysły: „milion melexów dla Polaków’’, autobusy elektryczne dla miast, w czasie gdy świat zaczyna się przesiadać do pojazdów autonomicznych, trącą myszką jeszcze przed odpaleniem. I podczas gdy najtęższe umysły w Polsce zmagają się bezskutecznie z problemem deficytu kierowców w transporcie, świat idzie w przeciwną stronę.

Jak widać na przykładzie Dubaju i ZEA, realizacja wizji to połączenie szerokich horyzontów myślowych Władcy z technologią i kapitałem. A wszystko to dla dobra miasta i państwa.  

Czym zatroskany był ostatnio magistrat Warszawy, co stało się z miejskim kapitałem oraz jakie wizje obejmowali swoimi horyzontami myślowymi i realizowali włodarze naszej stolicy, wiemy z mediów.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega