LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plDobre wyniki lotniska Szczecin-Goleniów
Transport wodny

Dobre wyniki lotniska Szczecin-Goleniów

To efekt m.in. połączenia do Bergen i modernizacji portu

Hubert Hryniewicz

Port lotniczy Szczecin-Goleniów odnotował w maju 15% wzrost obsłużonych pasażerów w porównaniu z tym samym miesiącem roku 2015. Dobrze wypadł też I kwartał 2016 r., w którym odnotowano 35% podróżnych więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.


Wzrost ruchu pasażerskiego to zasługa m.in. lotów do norweskiego Bergen. Połączenie to, wykonywane przez węgierskiego przewoźnika Wizz Air, znajduje się od niedawna w ofercie szczecińskiego lotniska. Jak się bowiem okazuje tamten rynek pracy jest bardzo atrakcyjny dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego.

15% wzrost w maju. W maju z usług portu lotniczego skorzystało nieco ponad 43 tys. pasażerów (+15%). Za ten wzrost ruchu pasażerskiego odpowiada nie tylko wspomniane połączenie do Bergen ale także zwiększenie, z dwóch do trzech dziennie, rejsów do Warszawy wykonywanych przez Polskie Linie Lotnicze LOT.

Jak informuje kierownictwo lotniska obecnie trwają rozmowy z wieloma liniami na temat nowych połączeń tak, aby w świat można było polecieć nie tylko z Warszawy z przesiadkami, ale także z innych lotnisk węzłowych. Ustalenia te toczą się zarówno z przewoźnikami niskobudżetowymi, jak i tradycyjnymi.

Obecnie lotnisko obsługuje dziesięć rozkładowych połączeń lotniczych: Warszawa, Oslo Gardermoen, Oslo Rygge, Oslo Torp, Stavanger, Bergen, Londyn Stansted, Londyn Luton, Dublin oraz Liverpool. Kierunki czarterowe to Bułgaria oraz Kreta.

Także I kwartał 2016 r. wypadł dobrze w szczecińskim porcie lotniczym. W tym okresie obsłużono ponad 93 tys.  pasażerów, co oznacza wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 34,73%. W omawianym czasie ruch tradycyjny wzrósł o 7,60%, a low cost o 43,26%.  

Potwierdzeniem tak dobrych wyników jest również średnie obłożenie samolotów operujących z lotniska - load factor za I kwartał wyniósł 88,14%. Ilość operacji lotniczych wykonanych na szczecińskim lotnisku zwiększyła się o 41,5%, osiągając blisko 2,3 tys. startów i lądowań wykonanych w tym okresie.

Dodatkowo, dynamicznie, jak na tak małe lotnisko, rozwija się sektor ruchu towarowego. Specjalnie wyczarterowanymi samolotami cargo wyekspediowano z niego ponad 100 t towarów. Odbiorcy ładunków, znajdowali się między innymi w Hiszpanii, Kazachstanie czy Nigerii.

Przebudowana infrastruktura. Na rozwój lotniska wpływ ma również zakończona w ubiegłym roku kompleksowa jego modernizacja, która objęła m.in. rozbudowę płyt postojowych i kapitalny remont drogi startowej.

Dzięki przebudowanej infrastrukturze lotnisko może przyjmować największe samoloty świata bez utrudnień dla regularnego ruchu. Nie tak dawno port lotniczy Szczecin-Goleniów obsłużył samolot Boeing 747, popularnie nazywany Jumbo Jetem, który przywiózł do Polski ok. 200 amerykańskich żołnierzy, na ćwiczenia „Anakonda 2016”.

0,5 mln pasażerów w 2016 r.? Władze lotniska zakładają, że cały rok 2016 zakończy się ilością obsłużonych pasażerów na poziomie 480-500 tys. pasażerów, co wymusza konieczność rozpoczęcia w najbliższym okresie działań związanych z powiększeniem terminala pasażerskiego, rozbudową parkingu wielodobowego czy uruchomieniem ILS CAT II. 



« powrót
Biuro Brokerskie Omega