LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
29 marca 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
AsstrA
www.pgt.plDobre prognozy dla rynku lotniczego
Transport lotniczy

Dobre prognozy dla rynku lotniczego

6 grudnia 2017 r.   |  HH

Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), 80% dyrektorów finansowych oraz kierowników operacyjnych wskazało na poprawę rentowności w III kwartale 2017 r. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2016.


Jest to najlepszy wynik w ciągu ostatnich 10 lat. Eksperci ds. rynku z międzynarodowego holdingu transportowo-logistycznego AsstrA-Associated Traffic AG również w 2018 przewidują pozytywny wzrost w branży przewozów lotniczych.

Do końca października dział przewozów lotniczych firmy AsstrA zrealizował ponad 2600 zamówień na transport lotniczy, co stanowi 40,6% więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Najnowsze statystyki pokazują, że przedsiębiorstwa transportu lotniczego osiągały dobre wyniki finansowe również w drugiej połowie bieżącego roku. 80% respondentów wskazało, że w III kwartale 2017 r. rentowność wzrosła z poziomu 36% w pierwszym kwartale w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, co wydaje się być kluczowym czynnikiem ograniczenia finansów branży.

Zauważa się, że transport drogą powietrzną dzięki szybkości realizacji przewozów lotniczych, bezpieczeństwa ładunku oraz możliwości śledzenia stanu i lokalizacji ładunku online powoli przybiera dynamikę rynkową właściwą dla transportu morskiego.

Globalne zmiany zachowań nabywczych klientów końcowych, elastyczność produkcji, postęp technologiczny w przemyśle ciężkim oraz rosnące zużycie to główne czynniki napędzające rynek przewozów lotniczych. Dziś wielu klientów usług transportowych priorytetowo traktuje szybkość i bezpieczeństwo dostaw. Transport drogowy, kolejowy lub morski nie jest w stanie na dłuższych dystansach przewyższyć prędkości i poziomu bezpieczeństwa transportu lotniczego – komentuje Karol Barańczuk, kierownik działu przewozu ładunków drobnicowych w Asstra.

Jak wynika z najnowszych badań, 87% kierowników operacyjnych ds. przewozów lotniczych uważa, że prognozy dotyczące zysku nie ulegną zmianie bądź też poprawią się w ciągu najbliższego roku, wspierane przez trwający silny popyt. Żaden z respondentów ankietowanych w bieżącym kwartale nie spodziewa się w ciągu najbliższych 12 miesięcy zmniejszenia liczby pasażerów czy też przewozów.

W tym roku najpopularniejszą destynacją przewozów lotniczych w AsstrA były trasy obejmujące Rosję, kierunki Francja-Rosja, Hongkong-Rosja, Stany Zjednoczone-Rosja i inne. Podobne miejsca docelowe były postrzegane jako najbardziej popularne niemal na całym świecie. Zgodnie ze wynikami raportu World Air Transport Statistics (WATS), przygotowanego przez zrzeszenie IATA, w tym roku w skali światowej większość przewozów lotniczych odbyła się między Azją i Ameryką Północną (20%), Europą i Azją (19,9%) oraz Ameryką Północną i Europą.

W celu doskonalenia jakości usług transportu lotniczego świadczonych przez AsstrA działy holdingu otworzyły nowe możliwości biznesowe, łącząc solidne międzynarodowe organizacje, które jednoczą wiodące firmy transportu lotniczego. AsstrA w Niemczech od 2016 roku jest członkiem systemu rozliczeniowo-księgowego IATA CASS. W sierpniu 2017 roku również AsstrA Polska Sp. z o.o. została członkiem CASS. Zaś w Rosji AsstrA planuje dołączyć do systemu rozliczeniowo-księgowego IATA CASS do końca bieżącego roku. AsstrA posiada również certyfikat ISO dla przewozów lotniczych. Warto też zaznaczyć, że holding należy do sieci ALG Aeorospace Logistics Group.

Oczywiście transport lotniczy posiada kilka wad w porównaniu z transportem morskim: po pierwsze - cena, po drugie – maksymalna wysokość ładunku przewożonego drogą lotniczą w tradycyjnym samolocie pasażerskim nie może przekraczać 160 cm. Głównym powodem, dla którego klienci wybierają transport drogą powietrzną, jest wrażliwość ładunku na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura czy też warunki atmosferyczne. Inne kryterium stanowi krótki termin ważności ładunku, jego wysoka wartość oraz sytuacja, gdy ładunek to żywe zwierzęta – wyjaśnia Barańczuk.

W tym roku do grupy towarów przewożonych drogą lotniczą należą głównie drogie ubrania, transport których wymaga użycia specjalnych wieszaków, sprzęt elektroniczny i urządzenia gospodarstwa domowego, kosztowne akcesoria modowe, kosmetyki, alkohol, tytoń, świeże ryby i owoce morza.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega