LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plDCT Gdańsk na sprzedaż
Transport wodny

DCT Gdańsk na sprzedaż

Nabywcę prawdopodobnie poznamy w grudniu

Marek Grzybowski

Australijski fundusz Macquarie posiadający 63,8% udziałów w DCT Gdańsk, zamierza je sprzedać za około 1,4 mld euro poprzez swój Global Infrastructure Fund II (GIF II).


DCT to terminal o największym potencjale przeładunkowym na Bałtyku   |   Fot. DCT Gdańsk

DCT po ostatniej rozbudowie jest terminalem kontenerowym o największym potencjale przeładunkowym na Bałtyku. Działając od ponad 10 lat, po dobudowaniu drugiego nabrzeża może przeładować rocznie ok. 3 mln TEU (standardowych kontenerów 20-stopowych).

Srebra na sprzedaż. Do nabrzeży o długości 1300 m mogą dobijać największe jednostki wchodzące na Bałtyk. Dziś przyjmowane są tu jednostki o długości 400 m i 60 m szerokości, które jednorazowo mogą przewieźć nawet 21 400 kontenerów TEU. I tak, np. w czerwcu 2017 r. OOCL Hong Kong przycumował w DCT Gdańsk i został obsłużony w systemie lo-lo. Na nowym nabrzeżu T2 zainstalowano niedawno pięć najnowocześniejszych suwnic STS o wysięgu 25 rzędów kontenerów, zdolnych do obsługi megakontenerowców.

Zarząd terminala zapowiada, że od początku 2019 r. będzie on miał 13 w pełni operacyjnych suwnic STS. Place terminalowe pozwalają na składowanie 55 tys. TEU, a przyłącza z zasilaniem elektrycznym umożliwiają obsługę ponad 1 tys. do kontenerów chłodniczych. 4-torowa bocznica kolejowa o łącznej długości 2,5 km pozwala na obsługę pociągów blokowych.

Terminal ma bezpośrednie połączenia oceaniczne z Dalekim Wschodem i dużymi portami Morza Północnego. Zapewniają je duże jednostki oceaniczne aliansu 2M (Maersk Line oraz MSC) oraz OCEAN (CMA CGM, COSCO Shipping Lines, Evergreen Line oraz OOCL). Rocznie do obu nabrzeży terminalu dobija ponad 460 statków, w tym 100 kontenerowców oceanicznych, o pojemności powyżej 14 tys. TEU.

W ubiegłym roku suwnice przenosiły między lądem a statkami 1,58 mln TEU, a w I połowie 2018 r. około 968,3 tys. TEU. W maju w DCT przeładowano 9-milionowy kontener, czego świadkiem był minister Jerzy Kwieciński.

Sprzedawca. Macquarie Global Infrastructure Fund II (GIF II) jest jednym z 3 funduszy australijskiej grupy, która aktywa emerytów inwestuje w infrastrukturę. Macquarie Group (ASX:MQG) dysponuje aktywami o wartości 29,8 mld dol. i funkcjonuje w ponad 40 krajach. Inwestuje w infrastrukturę, ale także w energię odnawialną, nieruchomości, usługi finansowe i zdrowotne oraz inne rodzaje aktywności.

Na koniec sierpnia szacowano wartość akcji MQG na ok. 127 dol. Rok wcześniej było to 83 dol., a 4 lata wcześniej niecałe 60 dol. GIF II zainwestowało obok DCT Gdańsk w Arqiva (brytyjską firmę posiadającą infrastrukturę transmisji danych świadczącą usługi telekomunikacyjne) oraz Oceania Healthcare, firmę działającej w Nowej Zelandii i zajmującą się opieką zdrowotną osób starszych i emerytów.

Cena. Przygotowania do transakcji powierzono Goldman Sachs i Clifford Chance Warsaw. Ich zadaniem jest przygotowanie aktywów DCT do sprzedaży do grudnia tego roku. Właściciele DCT mają zagwarantowaną dzierżawę terenów jeszcze na 20 lat. Wstępna wartość transakcyjna DCT została określona na 14-15-krotność EBITDA. Portal Inframation Macquarie Group ocenia wartość aktywów w DCT od 17 do 20 EBITDA. Według danych księgowych gdański terminal w 2017 r. osiągnął EBITDA w wysokości 60 mln euro, a w tym roku szacuje się, że będzie to kwota 70 mln euro.

Oczekiwania odnosi się do szacunków uzyskanych przy sprzedaży innych portów. Na przykład COSCO Shipping Ports nabyło 51% udziałów Noatum Ports w Walencji za 203 mln euro (około 10 EBIDTA). Za tą cenę nabyto aktywa w Noatum Container Terminal Valencia (NCTV), Noatum Container Terrminal Bilbao (NCTB), Conterail Madrid oraz Noatum Rail Terminal Zaragoza (NRTZ). W grudniu 2017 r. konsorcjum z Niemiec kupiło 67% udziałów w porcie Saloniki. Za 260 mln euro (około 14 EBIDTA) port kupił fundusz Deutche Invest Equity Partners wraz Belterra Investments oraz Terminal Link (operator terminali CMA CGM). Nabywców zobowiązano do dalszych inwestycji w wysokości 200 mln euro. Na początku 2016 r. COSCO nabył 51% udziałów w zarządzie portu Pireus z 280 mln euro, z opcję dokupienia 16% za 88 mln euro po 5 latach zarządzania. Zapowiedziano również, że nabywca zainwestuje w port Pireus nie mniej niż 350 mln euro w ciągu 10 lat. Czyli można szacować, że COSCO nabyło udziały, które odpowiadają ok. 25 EBIDTA.

Były deklaracje. Na koniec przypomnijmy, że w czasie otwarcia terminalu T2 przed dwoma laty padły następujące deklaracje, o czym pisaliśmy na łamach PGT (wydanie 44/2016). Fundusze uzyskane z dotychczasowej działalności DCT przeznaczyliśmy na rozwój terminalu, bo traktujemy tę inwestycję długoterminowo – mówił Grant Smith, dyrektor zarządzający Funduszu GIF II i zarazem członek Rady Nadzorczej DCT Gdańsk. Fundusz liczy na zwrot poniesionych nakładów w długiej perspektywie, dziesięciu, a nawet dwudziestu lat – mówił Cord von Lewinski,€ przewodniczący Rady Nadzorczej DCT Gdańsk, wyjaśniając, że Fundusz GIF II to środki związkowców złożonych do funduszy emerytalnych. Grant Smith określił je jako "kapitał cierpliwy".

Wspieramy wszelkie inwestycje firm i instytucji w Polsce – podkreślał wówczas Paul Wojciechowski, ambasador Australii w Polsce, który wyjaśnił, że Australia jako kraj morski wspiera inwestycje w gospodarce morskiej jako szczególnie ważne, które mogą przyczynić się do rozwoju morskich kontaktów Polski i Australii.

Zagrożeniem Port Centralny? Już w ubiegłym roku prowadzono sondażowe rozpoznanie rynku nabywcy. Potencjalny inwestor (podobno COSCO Shipping) nie zgodził się jednak na oferowaną cenę. Wartość terminalu może obniżyć zapowiedziana budowa Portu Centralnego w wyniku czego mogłoby by dojść do konkurencji wewnątrz portu. Zagrożeniem może być również zwiększenie potencjału przeładunkowe terminali kontenerowych w Gdyni w wyniku zbudowania obrotnicy, a w przyszłości budowy portu zewnętrznego.

Te wszystkie czynniki musi wziąć pod uwagę przyszły nabywca. Ponieważ zainteresowane strony oraz firmy zajmujące się poszukiwaniem kontrahentów na razie nie wypowiadają się na temat przygotowywanej transakcji można założyć, że sytuacja wyklaruje się w grudniu.


Fot. Marek Grzybowski


« powrót
Biuro Brokerskie Omega