LOGISTYKA TRANSPORT DROGOWY TRANSPORT SZYNOWY TRANSPORT WODNY TRANSPORT LOTNICZY
21 grudnia 2024 r.
Reklama   +48 602 706 846     Kontakt 
www.pgt.plChiński narodowy przewoźnik lata już do Polski
Transport lotniczy

Chiński narodowy przewoźnik lata już do Polski

Na razie cztery razy w tygodniu

Hubert Hryniewicz

Air China – chiński narodowy przewoźnik zainaugurował w ubiegłym tygodniu bezpośrednie loty z Pekinu do Warszawy. W powitaniu maszyny na Lotnisku Chopina uczestniczyli m.in. ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian oraz wiceprezes Air China ds. handlowych. 


Premierowy rejs obsługiwał samolot airbus A330-200 z 237 miejscami na pokładzie, który wylądował w warszawskim porcie o 7 rano. Przelot trwał 9,5 godziny.

To bardzo ważny dzień w rozwoju relacji polsko-chińskich. Dzięki otwarciu połączenia Warszawa-Pekin, nasze relacje nabiorą tempa – powiedział PAP Xu Jian.

Air China będzie latać na tej trasie cztery razy tygodniowo (w poniedziałki, środy, piątki i soboty) - w pozostałe dni tygodnia rejsy do stolicy Chin wykonuje już LOT. Wyloty z Warszawy zaplanowano na 13:10 czasu lokalnego. Rejs do Chin ma trwać krócej - ok. 8,5 godziny. W sezonie zimowym chiński przewoźnik planuje zmniejszenie częstotliwości do dwóch operacji w tygodniu. Z Pekinu pasażerowie będą mogli się przesiadać m.in. na loty do Japonii czy innych krajów azjatyckich.

Delegacja chińska podkreślała, że Polska to kraj o doskonałym położeniu geograficznym w korytarzu komunikacyjnym z Chin do Europy czyli na Nowym Jedwabnym Szlaku, który ma infrastrukturalnie łączyć i zbliżać oba te regiony. Jak wiadomo również od pewnego czasu mówi się też o prowadzonych wstępnych rozmowach dotyczących możliwości zainwestowania przez jednego z chińskich przewoźników lotniczych w PLL LOT. Wśród tych linii wymienia się właśnie Air China.

Dzięki temu bezpośredniemu połączeniu zwiększy się przepływ osób podróżujących między naszymi krajami. Jestem pewien, że przyczyni się to do rozwoju przemysłu, ekonomii, finansów, czy kultury. Wzrośnie też pozycja międzynarodowa Warszawy i Polski - przekonywał ambasador ChRL.

Mariusz Szpakowski, dyrektor lotniska Chopina, również zaznaczył, że rozpoczęcie bezpośrednich lotów między Pekinem a Warszawą jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla portu, ale też dla Polski: Nigdy wcześniej żaden chiński, ani nawet azjatycki przewoźnik nie oferował bezpośrednich lotów do Polski. To dla nas istotne, gdyż zależy nam, aby Warszawa zajmowała ważne miejsce na szlaku komunikacyjnym między Chinami a Europą.

Chiński narodowy przewoźnik ma swoją siedzibę w Pekinie. Linia lata na 360 trasach, w tym 100 międzynarodowych, oferując połączenia do 174 miast w 40 krajach. Flotę samolotów Air China tworzy 600 maszyn, o średniej wieku 6 lat. Stanowią ją głównie Boeingi i Airbusy. Od 2007 r. przewoźnik jest w sojuszu Star Alliance, do którego należy także LOT.

Sojusz z Lufthansą. Co ciekawe, przed wylotem do Warszawy przedstawiciele Air China podpisali porozumienie o współpracy z Lufthansa Group, które pozwoli na wspólne realizowanie wszystkich połączeń między Europą a Chinami poprzez umowę joint venture. Dla chińskiego przewoźnika to kolejny krok w strategii globalizacji i zmniejszenia uzależnienia od przewozów na krajowym rynku.



« powrót
Biuro Brokerskie Omega